Kino ARS przeniesie się na Kazimierz? Pierwsze seanse w...

Kino ARS przeniesie się na Kazimierz? Pierwsze seanse w Okrąglaku na Placu Nowym mogą ruszyć już wiosną

Zdjęcie autora materiału

Aleksandra Suława

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

22.07.2018 krakow, plac nowy, targ placu, nzfot. andrzej banas / polska press

22.07.2018 krakow, plac nowy, targ placu, nz fot. andrzej banas / polska press ©Andrzej Banas / Polska Press

Okrąglak na Placu Nowym może stać się nowym adresem Kina Ars. - Na razie trwają rozmowy z zarządcą Placu Nowego, ale jesteśmy dobrej myśli. Być może na pierwsze seanse na Kazimierzu zaprosimy już wczesną wiosną - mówi Ludmiła Kucharczyk, dyrektorka Kina ARS.
22.07.2018 krakow, plac nowy, targ placu, nzfot. andrzej banas / polska press

22.07.2018 krakow, plac nowy, targ placu, nz fot. andrzej banas / polska press ©Andrzej Banas / Polska Press

Protesty, rozmowy oraz petycje w obronie kina ARS i znalezienia dla niego nowej lokalizacji najwyraźniej dały efekty. Chociaż z pierwszym stycznia kino kończy swoją działalność w lokalu przy ul. św. Tomasza, już za kilka miesięcy być może zyska drugie życie, przenosząc się do Okrąglaka na krakowskim Kazimierzu. - Na razie w budynku trwa remont. My zaś, prowadzimy negocjacje ze spółką, zarządzającą Placem Nowym. Rozmowy dotyczą warunków najmu oraz dostosowania obiektu do potrzeb kina – mówi Kucharczyk.

Sala będzie to nietypowa bo po pierwsze, okrągła, a po drugie wyłożona kafelkami. Te ostatnie są pozostałością po funkcjonującej kiedyś w budynku rzeźni. - Kto wie, może się okazać że będziemy jedyna w Polsce okrągłą salą kinową - mówi Alina Kamińska, aktorka i radna, dodając, że otwarcie kina na Placu Nowym byłoby istotne nie tylko dla samego kina ARS, ale również dla Kazimierza. - Ten teren stał się rozrywkową dzielnicą. Dzięki obecności kina, wpuścimy w niego sporą dawkę kultury, co dla mieszkańców na pewno będzie przełomem.

Tym bardziej, że kiniarze i sympatycy ARS-u już planują wyjście z seansami poza sam Okrąglak. - Myślimy na przykład o pokazach plenerowych na kazimierskich podwórkach – mówią Iza Chyłek i Artur Michałowski, miejscy aktywiści, którzy zainicjowali rozmowy między kinem, a spółką zarządzającą Placem Nowym.

To ambitny plan, ale urząd miasta deklaruje, że ARS może liczyć na jego pomoc. - Postaramy się udzielić ARS-owi pomocy finansowej i merytorycznej – deklaruje Katarzyna Olesiak dyrektorka wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. - Zdajemy sobie sprawę, że działalność tego kina, to dziedzictwo materialne i duchowe naszego miasta.


KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Koniec sztucznych ogni na Sylwestra

Komentarze (6)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kino!

kazimierzak (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Super !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Porażka

Sabi (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Dla mnie jest nie do pojecia jak takie kultowe,najstarsze kino w Krakowie wogole moglo zostac wyrzucone z ul.Tomasza???????

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lepej zrobic

Tam szalety ! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Bo nie gdzie sie wyjszczac ? Kamienice i mury juz wszedzie smierdza od uryny.
Ten zasrany podly kazimierz lepiej zburzyc.
Jaka obdarta jest Brzozowa ! Kamienice jak Warszawa 1944 roku. Kto tym...rozwiń całość

Bo nie gdzie sie wyjszczac ? Kamienice i mury juz wszedzie smierdza od uryny.
Ten zasrany podly kazimierz lepiej zburzyc.
Jaka obdarta jest Brzozowa ! Kamienice jak Warszawa 1944 roku. Kto tym syfem zarzadza ?
To sie juz kuswa wali od dachu. Pogonic wlascieli zydowskich do remontu ! To nie jest skansen okropnosci tylko ,,jeszcze,,miasto krakow. Zgnoic moze kazdy tylko kiedy to sie skonczy ?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
...

.. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

A co z nie mniej klasycznymi zapiekankami z okrąglaka?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Koniec śmierdziuchów?

Skoczek

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

Mam nadzieje, że już ich nie będzie, bo strasznie śmierdzą spalonym olejem i serem. Nie rozumiem ich fenomenu, przechodząc muszę wstrzymywać oddech.

Zdjęcie autora komentarza
Mam propozycję - Ugorek.

Zbigniew Rusek

Zgłoś naruszenie treści / 10

Przez wiele lat dawne kino Ugorek się marnowało (sala na ok. 200 miejsc, ale nieamfiteatralna, ciepły lokal) i był tam lumpeks. Potem - centrum kultury "Ugorek" - na krótko, ostatecznie jakieś...rozwiń całość

Przez wiele lat dawne kino Ugorek się marnowało (sala na ok. 200 miejsc, ale nieamfiteatralna, ciepły lokal) i był tam lumpeks. Potem - centrum kultury "Ugorek" - na krótko, ostatecznie jakieś miejsce dla dzieci "Skakanka" (przesunięto tam ścianę dzielącą foyer od sali kinowej, przez co zmniejszyli salę, ale gdyby kino tam się przeniosło, to można by tę ścianę przenieść na dawne miejsce. Jestem za kinem na os. Ugorek. zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo