Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino Nowej Przygody

(UW)
„Indiana Jones: Poszukiwacze zaginionej Arki” — film z muzyką na żywo w TAURON Arenie Kraków

Dynamiczna opowieść, pełna nieprawdopodobnych zdarzeń, zaskakujących zwrotów akcji i mrocznych tajemnic zagości w tym roku na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Na symultaniczny pokaz jednego z najbardziej dochodowych filmów lat 80-tych – „Poszukiwacze zaginionej Arki” w reżyserii Stevena Spielberga – zapraszamy w niedzielny wieczór 29 maja 2016 do TAURON Areny Kraków.

Kino Nowej Przygody to, zdaniem filmoznawców, jeden z najsilniejszych gatunków amerykańskiego kina. Autor terminu Jerzy Płażewski pisał w swojej „Historii Filmu”: „Nowa Przygoda zdobyła przebojem kina całego świata, wytworzyła nowy typ odbiorcy i swą agresywną masowością zagroziła wręcz egzystencji innych gatunków”. Cechami charakterystycznymi filmów, o których pisał Płażewski była wartka akcja, natłok nieprawdopodobnych przygód, szybkie tempo i gwałtowne zwroty akcji, mroczne tajemnice i zaskakujące zbiegi okoliczności, śmiertelne pułapki i sytuacje pozornie bez wyjścia. Na deser – szczypta humoru i autoironii, odrobina egzotyki i rozmach zapierający dech w piersiach.

Sztandarowym dziełem Kina Nowej Przygody jest film „Poszukiwacze zaginionej Arki” – nagrodzony czterema Oscarami (za najlepszą scenografię, dźwięk, montaż i efekty specjalne) produkcja George’a Lucasa wyreżyserowana przez Stevena Spielberga, z Harrisonem Fordem w roli głównej. Praca nad filmem trwała osiem lat; już w 1973 roku Lucas napisał „Przygody Indiany Smitha”, które w zamyśle miały konkurować z opowieściami o Jamesie Bondzie. Z czasem historia nabrała nowego kształtu – zmieniło się nie tylko nazwisko bohatera, zakwestionowane przez Spielberga jako zbyt potoczne (imię Indiana musiało pozostać niezmienione, pochodzi bowiem od ukochanego psa Lucasa), ale także jego wizerunek (z gładkiego amanta wymyślonego przez autora Indiana Jones przekształcił się w naukowca i poszukiwacza przygód; Lucas nie zgodził się na kolejną propozycję Spielberga, zgodnie z którą jego bohater miał zostać alkoholikiem). Ostatecznie – jak zauważa Płażewski – twórcy powołali do życia postać „łączącą najwyższą inteligencję z rekordową sprawnością fizyczną, zapobiegającą wpadnięciu mistycznego skarbu w niepowołane ręce wrogów człowieczeństwa, a przy okazji dowcipnie ironizującą na własny temat”. Film miał światową premierę w czerwcu 1981 roku; jego produkcja kosztowała 20 milionów dolarów, zaś zyski były niemal dwudziestokrotnie wyższe. W roku premierowym film „Poszukiwacze zaginionej Arki” został okrzyknięty najbardziej kasowym filmem na świecie; do dziś utrzymuje się w pierwszej dwudziestce megahitów generujących najwyższe dochody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski