MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kino w encyklopedii

WAK
(INF. WŁ.) - Za kilkanaście tygodni minie 50 lat, od kiedy zrobiłem pierwszy film, a skoro, co wspaniale dokumentuje ta "Encyklopedia kina", jego historia liczy lat 108, zatem prawie połowa jego dziejów wiąże się z moim zawodowym życiem - powiedział wczoraj w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie Andrzej Wajda przy okazji wręczenia nagrody Krakowska Książka Miesiąca. W grudniu tytuł ten otrzymała wydana przez oficynę Biały Kruk "Encyklopedia kina", która ukazała się pod redakcją prof. UJ Tadeusza Lubelskiego.

Nagroda dla tomu pod redakcją prof. Tadeusza Lubelskiego

   On też był wczoraj rozmówcą prowadzącego spotkanie, znanego i z naszych łamów, Łukasza Maciejewskiego oraz przewodniczącego jury Jana Pieszczachowicza.
   Po raz kolejny była zatem sposobność, by podkreślić walory tego tomu (1 072 strony, 5 100 haseł, prawie 2 000 sylwetek reżyserów, drugie tyle - aktorów, 650 biogramów innych twórców kina plus wiele haseł rzeczowych). Tomu z jednej strony świetnie napisanego (- Wiele haseł to miniesej czy felieton - mówił Jan Pieszczachowicz), niewolnego od anegdot, z drugiej - oddającego dzieje kina z polskiej, a nawet i krakowskiej, jak mówiono, perspektywy. Dokumentuje przy tym tę tak nośną w XX wieku sztukę, która zarazem - jak się zdaje - wraz z końcem minionego stulecia zamknęła pewien etap.
   Nie zamyka to oczywiście ciągu dalszego samej "Encyklopedii…". Wydawnictwo już stało się wydawniczym hitem, jak mówił szef Białego Kruka Leszek Sosnowski, i wszystko na to wskazuje, że będzie miało, wzorem "Larousse’a" kolejne, uzupełniane o bieżące wydarzenia, wydania. Myśli też Leszek Sosnowski o wersji anglojęzycznej, która, acz z konieczności okrojona, nadal byłaby znakomitym promotorem polskiej kinematografii i jej twórców.
   Dodajmy, że nagrodzona "Encyklopedia kina" jest w przeważającej mierze dziełem krakowskich filmoznawców z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ - jego wicedyrektorem jest prof. Lubelski, jak i wybornego znawcy kina red. Adama Garbicza, który sam jest jego chodzącą encyklopedią.
   Wstępem ów tom opatrzył Andrzej Wajda.
(WAK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski