Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kinobranie trwa w Krakowie

(UW)
Letnie Tanie Kinobranie 2015 zbliża się do półmetka. W piątek, 31 lipca, w Kinie Pod Baranami rozpocznie się piąty tydzień 9. wakacyjnego festiwalu filmowego. W nadchodzących dniach będzie można obejrzeć aż 24 filmy, które zarówno sięgają do mrocznych sfer, jak i opowiadają się po jasnej stronie życia - najczęściej jednak rozgrywają się w półcieniach. To najbogatszy pod względem liczby prezentowanych tytułów tydzień tegorocznego Kinobrania. Bilety tylko 7 zł.

Twórcy filmów, które zostaną zaprezentowane w piątym tygodniu Kinobrania, często sięgają do klasycznych gatunków filmowych, takich jak thriller, kryminał czy dramat wojenny, nakładając na nie swój autorski filtr. Doskonałym przykładem twórczego podejścia do założeń gatunkowych jest nastrojowy kryminał „Czarny węgiel, kruchy lód”, nagrodzony w Berlinie Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu, w którym chiński reżyser nawiązuje do klasyków kina noir i przewrotnych gangsterskich produkcji z Hongkongu.

Filmy z cyklu „Światło i mrok” pokazują konfrontację dobra ze złem, pojedynek szlachetnych bohaterów z czarnymi charakterami. Wiele z nich czerpie pełnymi garściami z literatury i posiada swoje książkowe, bestsellerowe pierwowzory. Należą do nich m.in. oparty na słynnej powieści Johna le Carré błyskotliwy thriller szpiegowski „Bardzo poszukiwany człowiek” z ostatnią główną rolą Philipa Seymoura Hoffmana, podejmujący temat terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego; „Ziarno prawdy” – ekranizacja kryminału Zygmunta Miłoszew­skiego w reżyserii Borysa Lankosza, z udziałem Roberta Więckiewicza i muzyką Abla Korzeniowskiego; „Brud” – zrealizowana na kanwie książki Irvine’a Welsha, autora głośnego Trainspotting, czarna komedia o pozbawionym moralności detektywie; trylogia „Igrzyska śmierci”, która zdążyła już zyskać status kultowej, zarówno w wersji filmowej z charyzmatyczną Jennifer Lawrence, jak i książkowej, autorstwa Suzanne Collins (31 lipca na nocnym maratonie będzie można zobaczyć wszystkie trzy części); czy oparty na autobiografii Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego strzelca w dziejach amerykańskiej armii – „Snajper”, wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda.

Tematyka wojenna, ze szczególnym naciskiem na wydarzenia II wojny światowej, pojawia się w czterech filmach: „Furii”, „Grze tajemnic”, „Mieście 44” oraz „Karskim i władcach ludzkości”. Zobaczymy także: „System”, „Przesłuchanie”, „Lewiatan”, „Fotografa”, „Zodiaka”, „Wstyd”, „Więzy krwi”.

Prowokacyjne i psychodeliczne zrobi się z pewnością na pokazie „Wkraczając w pustkę” Gaspara Noégo. Mroczne wizje świata przedstawią również reżyserzy w „Jezioraku”, „Manderlay” i „Festen”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski