Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kipi kasza. Choroby wieku dziecięcego

Dariusz Wieromiejczyk, dziennikarz, scenarzysta, producent filmowy
Pierwsze dni nowego roku przyniosły nam falę dyskusji poświęconych realizacji reformy podatkowej będącej częścią Nowego Polskiego Ładu. Okazało się, że niektórzy podatnicy, którym reforma podatkowa zmniejszyć miała obciążenia fiskalne, zauważyli na paskach wypłat zamiast spodziewanych zysków - niespodziewaną stratę. Winą z początku obarczono księgowych, po kilku dniach w pierś uderzyli się politycy. Ci ostatni szybko przeprosili ofiary zamieszania i obiecali poprawienie wadliwych przepisów.

Miejmy nadzieję, że podatkowe niejasności szybko zostaną usunięte. Pamiętajmy wszakże, że zamierzenia Polskiego Ładu są szczytne, a jednym z jego celów jest poprawa sytuacji demograficznej kraju. Niestety, wszelkie działania w tej materii muszą swoje kosztować, zaś ich dalekosiężne konsekwencje trudne są do przewidzenia. Przekonał się o tym najdłużej (55 lat) panujący sułtan Maroka, żyjący na przełomie siedemnastego i osiemnastego wieku sułtan Moulay Ismail ibn Sharif (1645-1727). Władca ten zabrał się za pompowanie wskaźników dzietności z takim zapałem, że poza kartami podręczników trafił nawet na strony księgi rekordów Guinessa, jako najskuteczniejszy w płodzeniu udokumentowanego potomstwa mężczyzna w dziejach. Naukowcy do tej pory spierają się na temat ilości powołanych przezeń na świat dzieci, bo choć księga Guinessa przypisuje mu poczęcie 1042 potomków, to naukowcy Elisabeth Oberzaucher i Karl Grammer z uniwersytetu wiedeńskiego podnieśli liczbę tą do 1171. Sułtan miał do pomocy zespół czterech żon i około 500 konkubin. O męskich, nieformalnych pomocnikach władcy ze zrozumiałych względów milczą zapiski z epoki, choć ich istnienie, zwłaszcza w późnych latach rządów sędziwego monarchy wydaje się wielce prawdopodobne.

Sułtan Ismail przeszedł do historii jako Ismail Krwiopijca. Uważa się, że przydomek ten zawdzięcza nie tylko swej wyjątkowej brutalności ( w czasie jego rządów wykonano w Maroku ponad 30 000 wyroków śmierci), ale przede wszystkim wyjątkowo surowej polityce fiskalnej. W miarę przybywania konkubin i dzieci sułtan zmuszony był podnosić podatki, co owocowało buntami, na które władza odpowiadała represjami i dalszym przykręcaniem śruby. Niedociągnięcia te nie mogą jednak przysłonić faktu, że za panowania Ismaila terytorium Maroka rozrosło się znacznie, państwo okrzepło i scentralizowało, zaś liczne projekty budowlane zaowocowały do dziś podziwianymi przez turystów pałacami, meczetami i budynkami publicznymi. Walka o podniesienie wskaźników demograficznych nie jest w żadnym wypadku zadaniem prostym i nawet uwieńczona sukcesem łączyć się może z przejściowymi niedogodnościami i obciążeniami społecznymi. Odpowiedzialni obywatele z pewnością potrafią to zrozumieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski