Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka na Wyżynach przeszła do historii. Co z nazwą przystanku przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy?

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Kładka nad Wojska Polskiego przeszła do historii. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Kładka nad Wojska Polskiego przeszła do historii. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
W połowie kwietnia ruszyły prace przy rozbiórce kładki nad Wojska Polskiego w Bydgoszczy. Po charakterystycznym obiekcie z dnia na dzień zostaje coraz mniej śladów. Za kilka dni o istnieniu przeprawy może przypominać jedynie nazwa przystanku komunikacji miejskiej.

Kładki na Wyżynach już nie ma. Parę dni temu można było podziwiać jeszcze schody do nieba, a dziś zostały jedynie słupy po dawnej konstrukcji. Także te niedługo znikną z krajobrazu miasta. Cały czas, mimo trwających robót, na miejscu kursują tramwaje. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy – w okolicy dawnej przeprawy zwężono przejazd do jednego pasa ruchu, co w godzinach szczytu powoduje większe korki. Piesi na miejscu na razie korzystają z wyznaczonych tymczasowych przejść.

Mieszkańcy Bydgoszczy w mediach społecznościowych dyskutują o tym, co dalej z nazwą przystanku tramwajowego i autobusowego. Skoro przeprawy nie ma, to czy będzie zmiana? Dziś pasażerowie wysiadają na przystanku „Wojska Polskiego/Kładka”. Choć korekta wydaje się naturalna, wiele osób uważa, że nazwa mogłaby być historyczną pamiątką.

– Ja wyżyniak prawie od zawsze skłaniam się ku temu, żeby pomimo rozebrania kładki dla pieszych nad ulicą Wojska Polskiego – szanując historię i tradycję, pozostawić na pamiątkę dla przyszłych pokoleń dotychczasowe nazwy znajdującym się w tym miejscu przystankom tramwajowo-autobusowym. Przez ponad 40 lat istnienia kładka ta wpisała się w krajobraz miejsca i świadomość bydgoszczan. Była ona częścią naszej bydgoskiej tożsamości. Szanując naszą bogatą przeszłość i tradycje jestem za tym, aby pozostawić te dotychczasowe nazwy przystanków jako niematerialną pamiątkę historyczną – napisał na Facebooku Mariusz Ręgiel.

Pomysł poparło wielu komentujących. Zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy o kwestię nazwy przystanku. – Na razie nie podjęliśmy jeszcze decyzji w tej sprawie. Gdy zapadnie, przekażemy informację w tej sprawie – odpowiada Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Nie tylko rozbiórka

Wykonawcą robót jest firma Kormost. Koszt całej inwestycji to blisko 3,6 mln zł. Zadanie realizowane jest w formule projektuj i buduj. Umowę na jego wykonanie podpisano 3 listopada, dając wykonawcy 9 miesięcy na realizację tego zadania. Wynika z tego, że zadanie zostanie zrealizowane do początku sierpnia, ale jak przekazał ZDMiKP roboty mają zakończyć się po wakacjach.

Celem całej inwestycji ma być ułatwienie korzystania z przystanków tramwajowych osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Po demontażu kładki dla pieszych ma powstać przejście dla pieszych na poziomie jezdni. Zaplanowana sygnalizacja świetlna ma być skoordynowana ze światłami w rejonie ul. Magnuszewskiej.

W zakresie prac przewidziano konieczność wydłużenia peronów tramwajowych oraz przesunięcie zatok autobusowych. Jak informowali drogowcy, nowe nawierzchnie będą powstawały w standardach uzgodnionych z rowerzystami (asfaltowe drogi rowerowe) i pieszymi (płyty chodnikowe). W konsultacjach społecznych przeprowadzonych wiosną 2022 roku większość głosujących opowiedziało się za nową kładką, ale jak tłumaczyli drogowcy, decyzję o rozbiórce podjęto po analizie wielokryterialnej, uwzględniając głosy wielu organizacji społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera