Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka Ojca Bernatka na Podgórze?

MM
NAZEWNICTWO. Szpital Zakonu Bonifratrów i sam zakon zaproponowały, by nowo budowaną kładkę przez Wisłę, łączącą Kazimierz z Pogórzem, nazwać "Kładką Ojca Bernatka".

Jak argumentują, ojciec Laetus Bernatek, przeor konwentu Bonifratrów w latach 1891-1910, należał do najbardziej znanych i zasłużonych postaci Krakowa XIX wieku. Urodził się w 1847 r. w Hodoninie na Morawach, w zamożnej katolickiej rodzinie słowackiej. Jako osiemnastolatek wstąpił do Zakonu Bonifratrów. W Wiedniu ukończył teologię i farmację. Pracował jako aptekarz w bonifraterskich szpitalach. Energiczny i z talentami organizacyjnymi. Większość życia spędził w Krakowie. Został tu wysłany z poleceniem likwidacji krakowskiego szpitala bonifratrów, będącego wtedy w bardzo trudnej sytuacji finansowej - jednak zajął się ratowaniem, porządkowaniem spraw szpitala. Powiększał go, a w czasie epidemii cholery azjatyckiej z poświęceniem organizował pomoc dla zarażonych.

Był inicjatorem budowy nowego (obecnego) gmachu szpitala w ogrodach bonifratrów przy ul. Trynitarskiej - otwarto go w 1906 r., zgodnie z marzeniem ojca Bernatka należał do najnowocześniejszych w Galicji. - Ojciec Bernatek miał nieprawdopodobne menadżerskie umiejętności - mówi Aleksandra Orman, redagująca "Nasze Szlachetne Zdrowie" - pismo związane ze szpitalem. To ona, chcąc wiedzieć, kto był twórcą szpitala, zainteresowała się postacią o. Bernatka. - Był zacną, skromną, zasłużoną dla Krakowa osobą - podkreśla. Cieszył się sympatią i szacunkiem krakowian - istnieje anegdota o tym, że motorniczy zatrzymywali tramwaj, by przywitać się z ojcem Laetusem i złożyć mu uszanowanie. - Skoro buduje się kładkę, mającą połączyć dwie dzielnice, dla których był budowany ten szpital, jeśli dzieje się to na tyłach Szpitala Bonifratrów, a ponadto kończy się rok jubileuszu 400-lecia obecności Bonifratrów w Polsce - pomyślałam, że dla uczczenia tego zakonnika można by kładkę nazwać jego imieniem - mówi Aleksandra Orman.

Pismo dyrekcji szpitala i zakonu w tej sprawie trafiło do Urzędu Miasta. Propozycja zyskała aprobatę Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury Rady Miasta. Jest przygotowywany projekt uchwały - do miesiąca powinien trafić pod obrady Rady Miasta. (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski