Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka tylko dla pieszych i rowerzystów, barierki nie są potrzebne

BK
Z kładki nad Sołą na wysokości zamku znikną barierki odgradzające jezdnię od chodników dla pieszych. Za takim rozwiązaniem od początku opowiadali się mieszkańcy, głównie os. Błonie, korzystający z niej najczęściej.

OŚWIĘCIM. Urząd miasta wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu i zapowiada przebudowę przeprawy nad Sołą

Kontrowersyjny pomysł z barierkami pojawił się przy okazji remontu kładki. Zgodnie z koncepcją, miała ona służyć nie tylko pieszym, ale także dla ruchu kołowego w sytuacjach, gdy jedna czy druga z głównych przepraw nad Sołą zostałaby zamknięta, na przykład z powodu remontu lub w razie korków na ulicach. Barierki miały zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Przeciwni takiemu wykorzystaniu przeprawy byli mieszkańcy, w tym os. Błonie, którzy korzystają z niej w drodze do centrum miasta. Od początku krytykowali i skarżyli się na zawężenie przejść dla pieszych po jednej i drugiej stronie kładki. Minięcie się rodziców z wózkami dziecięcymi było właściwie niemożliwe. W związku z tym pojawiły się kuriozalne tabliczki z napisami: "Ruch pieszy chodnikiem po prawej stronie kładki".

W tym roku tabliczki w ślad za barierkami mają zniknąć. Tak zapowiadają w urzędzie miasta. - Okazało się, że nie był to dobry pomysł - przyznaje prezydent Janusz Marszałek. Zastrzega jednak, że projekt tego zadania powstał w 2001 roku. - Przejąłem to zadanie, obejmując kadencję - dodaje.

Jak twierdzi, wcześniej nie było możliwości przebudowy kładki ze względu na jej charakter. Przypisano jej rolę przeprawy pieszo-jezdnej, a to oznaczało konieczność postawienia, a potem utrzymania barierek. Podobno prawnicy znaleźli jednak wyjście z sytuacji. Kładka ma zostać przemianowana na ciąg pieszo-rowerowy, a to umożliwi jej przebudowę pod kątem korzystania z niej tylko przez pieszych i rowerzystów. Po przebudowie na kładce będzie obowiązywał bezwzględny zakaz ruchu samochodowego. Dodatkową gwarancją, że nie będą mogły przez kładkę jeździć auta, mają być słupki, które obok znaków staną przy wjeździe z jednej i drugiej strony kładki.

Na przebudowę kładki w tegorocznym budżecie miasta zaplanowano kwotę 27 tys. zł. W tej chwili urząd musi zlecić przygotowanie projektu technicznego, następnie uzyskać pozwolenie na budowę i dopiero wówczas będzie można przystąpić do wyłonienia wykonawcy, który podejmie się wycięcia barierek.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski