MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kłaj buduje centrum kultury. Będzie także park z amfiteatrem i fontannami [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wizualizacja: tak ma wyglądać budynek z centrum kultury po zakończeniu rewitalizacji
Wizualizacja: tak ma wyglądać budynek z centrum kultury po zakończeniu rewitalizacji materiały Urzędu Gminy w Kłaju
Rozpoczęła się rewitalizacja centrum Kłaja. W pierwszym etapie – do wiosny 2021 roku - powstanie gminny ośrodek kultury. W ramach tego samego projektu mieszkańcy dostaną również atrakcyjny teren rekreacyjny i miejsce organizowania różnorodnych plenerowych wydarzeń. Koszty inwestycji prowadzonej z pomocą unijną przekroczą 5,3 mln zł.

FLESZ - Jak będziemy wracać do normalności?

Adaptacja górnej kondygnacji budynku, w którym mieści się ośrodek zdrowia na potrzeby Gminnego Centrum Kultury idzie pełną parą. To inwestycja historyczna, bo choć Kłaj jest największą miejscowością w gminie, nigdy nie było tam domu kultury. O potrzebie jego uruchomienia mówiono od dawna, ale długo brakowało funduszy na kosztowną inwestycję.

Pierwszy krok w kierunku stworzenia kulturalnego centrum zrobiono w 2014 roku, gdy gmina rozbudowała obiekt zajmowany przez ośrodek zdrowia o rozległe poddasze. Właśnie te pomieszczenia zajmie wkrótce kulturalna placówka.

Jej budowa ruszyła na początku tego roku. Zakres robót jest bardzo duży. Obejmuje m.in.: wzmocnienie stropu budynku, wymianę okien, montaż windy i wykonanie podjazdów dla wózków inwalidzkich, przygotowanie pomieszczeń do pełnienia kulturalnych funkcji, instalację odnawialnych źródeł energii (m.in. ogniw fotowoltaicznych).

- Gminne Centrum Kultury ma być gotowe w marcu przyszłego roku. Można będzie z niego korzystać od razu, bez czekania na finał drugiego etapu rewitalizacji, bo choć to ten sam projekt, to został on przygotowany w ten sposób, by obie inwestycje były od siebie niezależne – mówi wójt Kłaja Zbigniew Strączek.

Za wykonanie centrum kultury gmina zapłaci prawie 2,8 mln zł. Kolejne 2,450 mln zł pochłonie stworzenie w jego otoczeniu rekreacyjnej enklawy. Na obie inwestycje gmina otrzymała 3,5 mln zł unijnej dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (z puli na rozwój obszarów wiejskich).

Park w centrum Kłaja jest na etapie prac projektowych (przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj). Pod rekreację przeznaczono teren mający ok. 30 arów (obecna łąka w rejonie ośrodka zdrowia i siedziby Urzędu Gminy). Nowa enklawa będzie także miejscem organizowania różnego typu imprez kulturalnych i rozrywkowych.

Na tym terenie powstaną m.in.: altany, pergole, fontanny, plac zabaw, plenerowa siłownia, ścieżki spacerowe, miejsca wypoczynku, wiaty rowerowe i oryginalna mała architektura (m.in. fragment muru z tekstem piosenki oraz rzeźba). Wybudowany zostanie mały amfiteatr z zapleczem.

Przybędzie także zieleni i oświetlenia. W ramach inwestycji przebudowane zostaną również stare budynki sanitarne oraz będący w fatalnym stanie pobliski przystanek autobusowy (przy skrzyżowaniu przy Urzędzie Gminy).

Finał budowy parku w centrum Kłaja, co będzie równoznaczne z zakończeniem całości prac rewitalizacyjnych, przewidziano w listopadzie przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski