Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klastry to sposób na tani i „czysty” prąd

Włodzimierz Knap
archiwum polskapress
XI Forum Nowej Energii w AGH. 38-milionowa Polska wytwarza niewiele więcej energii niż 9,5-milionowa Szwecja, choć ta nie ma surowców. - Szwedzi dawno zrozumieli, że energię mogą czerpać z tego, co jest wszędzie. Najpierw sięgnęli po odpady komunalne - mówił nam wczoraj w czasie XI Forum Nowej Gospodarki w AGH Józef Neterowicz.

- Większość z tych odpadów jest spalana w piecach produkcji... polskiej. W Szwecji jeżdżą też elektrycznymi autobusami polskiej produkcji (firmy Solaris), by chronić środowisko - opowiada Neterowicz, absolwent AGH, specjalista ds. energetyki, który na tym polu od 40 lat pracuje w Szwecji. Jego porównanie stosunku Polaków i Szwedów do wytwarzania energii i dbania o środowisko to fascynująca opowieść. Pokazuje, że choć dzieli nas tylko Bałtyk, to mentalnie dzieli nas cywilizacyjna przepaść. Ale to osobne zagadnienie.

Uczestnicy XI Forum- naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy, urzędnicy i politycy- apelowali o tworzenie klastrów energetycznych. Czym one są? Zanim w lapidarny sposób spróbujemy to wytłumaczyć, powiedzmy, że klastrem jest Dolina Krzemowa w Kalifornii. Z tym, że tam działa bez krępujących przepisów prawnych i bez nadzoru urzędników.

W Polsce jest to porozumienie z udziałem m.in. osób fizycznych, prawnych, ośrodków naukowych, samorządów. Docelowo ma obejmować obszar jednego powiatu. Głównym celem klastrów jest to, by energia była opłacalna, możliwie najtańsza dla jej odbiorców, a jej wytwarzanie wzmacniało wspólnotę lokalną i pozwalało dbać o jakość środowiska. Klastry energetyczne to młoda instytucja, która znalazła się w ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii.

Już wczoraj w AGH doszło do podpisania umowy między klastrem „Zielone Podhale” a klastrem „KlasGRID”, będącym Ogólnopolskim Porozumieniem Klastrów Energii. - W „Zielonym Podhalu”, działającym w gminach powiatu tatrzańskiego i podhalańskiego, zrzeszonych jest dziś 31 podmiotów - mówi dr Sławomir Kopeć z AGH, przewodniczący Komitetu Sterującego klastra. - Chodzi nam o prowadzenie działań opłacalnych i zdecydowanie poprawiających jakość powietrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski