Klasyfikacja medalowa, wszyscy medaliści Halowych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce 2024 w Glasgow, starty Polaków

Medalistki pięcioboju
Medalistki pięcioboju Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
Kto wygrał w Halowych Mistrzostwach Świata w lekkiej atletyce? Kto stanął na podium? Jak poszło Polakom? Jak wygląda klasyfikacja medalowa? Tutaj znajdziesz wszystkie najważniejsze wyniki i statystyki z HMŚ w Glasgow, które zaplanowano na 1-3 marca 2024 r.

Spis treści

Starty Polaków

Niedziela, 3.03

• Pia Skrzyszowska awansowała do wieczornego półfinału biegu na 60 m przez płotki z najlepszym czasem eliminacji (7,80); odpadła Weronika Nagięć , która w swoim biegu była 5. (8,17 s, 29.)
  • Męska sztafeta 4x400 metrów (w składzie: Patryk Grzegorzewicz, Mateusz Rzeźniczak, Daniel Sołtysiak, Maksymilian Szwed) w biegu eliminacyjnym zajęła 3. miejsce, awansowała do finału dzięki najlepszemu czasowi spośród pozostałych (3.06,74)
  • Żeńska sztafeta 4x400 metrów (Kinga Gacka, Anna Gryc, Marika Popowicz-Drapała, Justyna Święty-Ersetic) nie awansowała do finału, w swoim biegu eliminacyjnym była 4. (3.28,80) i odpadła (8. lokata łącznie)
  • Norbert Kobielski zajął 7. miejsce w konkursie skoku wzwyż, Polak uzyskał 2,24 m; wygrał Hamish Kerr (Nowa Zelandia) 2,36
  • * * *
  • SESJA WIECZORNA W NIEDZIELĘ
  • skok o tyczce: Piotr Lisek nie zaliczył żadnej próby (kolejno na 5,50, 5,65 i 5,74), odpadł z zawodów (Robert Sobera został już wcześniej wycofany z HMŚ ze względów zdrowotnych)
  • półfinał 60 m ppł: Pia Skrzyszowska awansowała do finału, zajmując w swoim biegu 2. miejsce (7,78)
  • finał sztafety 4x400 m mężczyzn: Polska (Mateusz Rzeźniczak, Jan Wawrzkowicz, Daniel Sołtysiak, Maksymilian Szwed) zajęła 5. miejsce (3.08,00), złoto zdobyli Belgowie
  • finał 60 m ppł kobiet: Pia Skrzyszowska zdobyła BRĄZOWY MEDAL (7,79), wygrała Devynne Charlton (Bahamy) 7,65 (rekord świata)

Sobota, 2.03

• Przez eliminacje 60 m ppł przebrnęli obaj Polacy. Jakub Szymański do półfinału awansował dzięki 2. miejscu w swoim biegu (7,57 s, 4. czas całych eliminacji), a Krzysztof Kiljanw w swoim biegu był 3. (7,67, 16. wynik)
  • Ewa Swoboda z czasem 7,02 s wygrała eliminacje (taki sam wynik miała Julien Aflred z Saint Lucii), do półfinału awansowała także Magdalena Stefanowicz, która w swoim biegu była 3. (7,26, 15. czas łącznie)
  • W sesji wieczornej HMŚ wystąpiła czwórka Polaków
  • W biegu na 60 m ppł Jakub Szymański awansował do finału w efektownym stylu - czas 7,46 s to 2. wynik półfinału i rekord Polski (przegrał w tym biegu z Grantem Hollowayem - 7,32); odpadł Krzysztof Kiljan, który w swoim biegu zajął 6. miesjce (7,66, łącznie 15.)
  • W półfinałach biegu na 60 m Ewa Swoboda wygrała swój bieg (6,98 s, rekord Polski) i awansowała do finału z najlepszym wynikiem; odpadła Magdalena Stefanowicz - 8. lokata w innym biegu (7,37, 24. lokata łącznie)
  • Jakub Szymański w finale biegu na 60 m ppł zajął 5. miejsce (7,53), złoto zdobył Grant Holloway (7,29)
  • Ewa Swoboda zdobyła SREBRNY MEDAL, w finale biegu na 60 m uzyskała czas 7,00, przegrała tylko z Julien Alfred (Saint Lucia) - 6,98

Piątek, 1.03

• 800 m kobiet, eliminacje: obie Polki odpadły w eliminacjach, Angelika Sarna w swoim biegu zajęła 4. miejsce (2.03,36. 20. wynik), Anna Wielgosz w swoim biegu była 3. (2.01,58 to jej rekord życiowy, 9. czas); awans do półfinału uzyskiwały dwie najszybsze zawodniczki w każdym biegu oraz dwie z najlepszym czasami całych eliminacji
  • 1500 m kobiet, eliminacje: żadna z dwóch startujących Polek nie uzyskała awansu, które uzyskiwały po 3 pierwsze zawodniczki z każdego wyścigu; Weronika Lizakowska w swoim biegu była 6. (4.10,50, 9. czas), Martyna Galant była 4. (4.15,57, 20. czas)
  • 800 m mężczyzn, eliminacje: Polak Mateusz Borkowski odpadł, w swym biegu finiszował na 5. ostatniej pozycji (1.48,07)