Klasyk poznawany od nowa

Klasyk poznawany od nowa

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

weisstif.jpg
Otwarta wczoraj, w Salonie Antykwarycznym Nautilus, wystawa prac graficznych Wojciecha Weissa jest niecodziennym zdarzeniem.
weisstif.jpg

Grafiki Wojciecha Weissa

Zgromadzenie w jednym miejscu tak dużej i znakomitej reprezentacji drzeworytów (z wyjątkiem dwóch - wszystkie które artysta ma w dorobku), litografii, wyboru monotypii - jest już samo w sobie wydarzeniem dużej miary. Dopełnieniem wystawy są plakaty; młodopolskie i unikalne, mniej znane konstruktywistyczne, które w twórczości Weissa pojawiły się, wraz z fenomenem konstruktywizmu, w latach dwudziestych. Rzeczywiście, taka wystawa mogła powstać tylko w Krakowie, w oparciu o krakowskie zaplecze kolekcjonerskie, a przede wszystkim rodzinne zbiory Weissów.
Wojciech Weiss, wybitny malarz, klasyk malarstwa polskiego, był również znakomitym grafikiem. Nie on jeden w tamtym pokoleniu, w którym wszechstronne umiejętności artysty były czymś oczywistym. Na wystawie oglądamy ulubione malarskie tematy Weissa; akty, portrety, przekładają się na inną technikę i pozostają po Weissowsku mistrzowskie przy całym poszanowaniu odmienności praw rządzących grafiką. Oglądamy, jak w sztukę wpisuje się czas, pozostawiając ją jednakże rozpoznawalną autorsko.
Wystawie towarzyszy album zawierający, obok reprodukcji, obszerną monografię twórczości graficznej Wojciecha Weissa, autorstwa Renaty Weiss. Rozdział poświęcony monotypii jest niezamkniętym jeszcze wstępem do pełnej analizy "malarskiej grafiki" artysty, do dziś nie skatalogowanej do końca.
Wystawa, przygotowana przez prywatną galerię, po ekspozycji w Krakowie, będzie prezentowana w publicznych placówkach muzealnych i kulturalnych w kraju. (AN)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo