Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Klasztor odkrywa tajemnice

SYP
Trwają prace archeologiczne na ulicy Augustiańskiej, gdzie odsłonięto południową ścianę kościoła. - Wbrew temu, czego się spodziewaliśmy okazało się, iż kościół nie miał nawy bocznej. Odsłoniliśmy południową ścianę kościoła na długości 23 metrów i wszystko wskazuje na to, że był jednonawowy. Znaleźliśmy też dobrze zachowaną posadzkę kościoła - mówi Agnieszka Kaczmarczyk, kierownik biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Olkuszu.

Zaraz pod ulicą natrafiono na mury południowej ściany kościoła augustianów. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ. Nowe fakty z historii miasta

Koncepcja, iż przyklasztorny kościół miał nawy boczne narodziła się po sondażowych badaniach archeologicznych prowadzonych w latach 1973-75 przez Mariana Myszkę. Wtedy uznano, że mury w pobliżu północnej ściany nawy głównej kościoła były ścianami nawy bocznej. Tymczasem prawdopodobnie były to ściany kaplic, a nie nawy bocznej.

Przed kilkoma laty sprawa terenów po byłym klasztorze budziła w mieście spore emocje, gdy w 2002 roku władze Olkusza ogłosiły przetarg na liczącą 981 m kw. działkę znajdującą się na terenie poklasztornym. Przetarg się odbył, wygrała go grupa miejscowych kupców, którzy rozpoczęli budowę pawilonu handlowego. Inwestycja nie została zakończona do chwili obecnej. Sprawa sprzedaży i zabudowy terenu zbulwersowała Towarzystwo Miłośników Ziemi Olkuskiej, które skierowało do gminy protest przesłany także na ręce wojewody, wojewódzkiego konserwatora zabytków, a nawet prokuratury. W piśmie zwracali się o pilne wstrzymanie sprzedaży gruntu. Bez efektu.

Przypomnijmy, że olkuski klasztor augustianów został ufundowany w 1387 roku. W 1584 roku klasztor uległ częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru, lecz szybko został odbudowany. Jednak od połowy XVIII wieku rozpoczął się upadek klasztoru. Na krótko przed rozbiorami, mieszkało tu zaledwie trzech mnichów. Ostatni augustianin wyjechał z Olkusza w 1815 roku. Opuszczony klasztor i kościół popadły w ruinę i wyburzono je około 1820 roku. Z zachowanych źródeł wynika, że gotycki kościół był murowany, miał ceramiczne posadzki i pięć ołtarzy. Pod koniec istnienia klasztoru w dwóch jego skrzydłach mieściły się: sala zebrań zakonników, czyli kapitularz, kuchnia, biblioteka i sześć cel zakonnych. Wizerunek kościoła i klasztoru znajduje się na najstarszej zachowanej panoramie Olkusza z XVI wieku.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski