Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasztor widoczny z daleka

MM
Zespół klasztorny oo. Cystersów w Mogile wraz z drewnianym kościołem św. Bartłomieja (przy ul. Klasztornej) zyska iluminację. Opracowaniem dokumentacji projektowej zajęła się firma ES-System, która wygrała przetarg. Odbyły się próby iluminacji, projekt wykonano, trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Iluminacja w Mogile

   Jest to jedno z największych założeń cysterskich w Polsce. Cystersi są w Mogile od ok. 1225 r. Klasztor wybudowany w XIII w. był wielokrotnie przebudowywany, cystersi wznieśli romańsko-gotycki kościół Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Wacława. Główne użyte materiały budowlane to cegła w trzech odcieniach i kamień. Zachodnie skrzydło klasztorne ma relikty fasady gotyckiej. Jak podaje projektant iluminacji arch. Mirosław Sulma z firmy ES-System, zamierza poprzez oświetlenie wyeksponować widok z ul. Klasztornej na fasadę kościelną i zachodnie skrzydło klasztorne. W przypadku fasady kościoła będzie to iluminacja tzw. zalewowa, polegająca na tym, iż oświetla się większy fragment obiektu (odcinek fasady) z dystansu (przy czym dba się też o wyzwalanie światłocienia); projektory zostaną rozmieszczone na masztach iluminacyjnych. Ale nie tylko. - Byłyby zastosowane też projektory doziemne, w rytmie pilastrów fasady, oraz projektor liniowy zegar na osi kompozycji - wyjaśnia projektant. Nie przewiduje przy tym mocnych natężeń światła, lecz umiarkowane, gdyż otoczenie jest nieoświetlone, stanowi ciemne tło. Planowane jest też oświetlenie zieleni - figur otoczonych skwerami z zielenią wysoką (iluminacja z poziomu terenu). Bardzo delikatnie zamierza projektant oświetlić zachodnie gotyckie skrzydło klasztorne, podkreślając masyw skrzydła.
   Oglądający od strony dużego placu modlitw widok na północną elewację kościoła mieliby oglądać oświetloną nawę i transept kościoła, zaś patrzący z daleka - od strony ul. Nowohuckiej, Klasztornej - iluminowany dach z sygnaturką. - Dach oświetliłoby się projektorami zaopatrzonymi w refraktory, które ukierunkowują strumień świetlny w poziomie (w formie poziomej szczeliny świetlnej) - mówi Mirosław Sulma. Od strony stadionu "Hutnika" czy ogrodów klasztornych miałoby być widoczne rozświetlone prezbiterium. Mogiła ma być odtąd zauważalna w nocnych widokach panoramicznych.
   Z kolei drewniany kościół pod wezwaniem Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła, zbudowany w 1466 r. przez cieślę Macieja Mączkę, ma zachowany gotycki detal ciesielski. Tu oświetlenie miałoby być bardzo umiarkowane, projektant zamierza uzyskać bardzo kameralne efekty. - Drewno sprawia duże kłopoty, przy użyciu większego natężenia zachowuje się w sposób nieprzewidywalny, np. traci charakterystyczną barwę. Podczas prób zdecydowaliśmy o zastosowaniu minimalnych natężeń oświetlenia, by stworzyć obraz negatywowy kościoła na tle mocniej iluminowanej zieleni za nim. Zaakcentowana światłem zostanie sygnaturka drewniana - wymienia projektant.
   Na projekt iluminacji zespołu klasztornego w Mogile miasto wyda prawie 19 tys. złotych.
(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski