Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleparz dla dorosłych, tajemnice Żabikruka i otwarta krypta biskupa

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Ryszard Rodzynkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Kleparza i Garbar „Krakowska Florencja”
Ryszard Rodzynkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Kleparza i Garbar „Krakowska Florencja” Fot. Anna Kaczmarz
Rozmowa kroniki.

- W ten weekend dziesiąte już „Odkrywanie Kleparza i Garbar”. Czym zaskoczycie?

- W tym roku mamy kilka jubileuszy. Przypada m.in. 650-lecie lokacji miasta Kleparza, zachęcamy więc do zwiedzania tej części Krakowa. 10 lat obchodzi również nasze stowarzyszenie. Mija także 5 lat od wydania przewodnika po Kleparzu naszego autorstwa. Jego nakład już się wyczerpał i wznawiamy go. W sobotę o godz. 18 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury zaprezentujemy nowe wydanie poszerzonej publikacji.

- Co będzie hitem tegorocznej imprezy?

- Na pewno zwiedzanie Muzeum Witraży oraz niedzielny rodzinny spacer. To jedyne wydarzenia z wejściówkami, które już się prawie rozeszły. Ale proponuję zwiedzanie kościoła, sali pamiątek sióstr szarytek, połączone z wejściem do krypty biskupa Ludwika Łętowskiego, przy ul. Warszawskiej 8. Na co dzień kościół i krypta nie są dostępne dla zwiedzających. To jedna z niewielu okazji, aby można je było zobaczyć. Zapraszamy w sobotę o godz. 12. W sobotę polecamy też wizytę o godz. 10 u ojców karmelitów na Piasku i o godz. 15.30 zwiedzanie kościoła ss. sercanek i Muzeum im. św. J. S. Pelczara.

- W piątkowym programie znalazłam też spacer „Kleparz dla dorosłych”. To brzmi intrygująco...

- To nasza sztandarowa propozycja. Przypominamy uczestnikom, że Kleparz jako odrębne miasto, nie miał takich szans na rozwój jak Kraków, ani na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Brak murów dramatycznie je obniżał. Kleparz był więc kojarzony z oszustwem, występkiem i śmiercią.

- Czy to oznacza, że będzie chodzić śladami dawnych morderców i przestępców?

- Nie tylko dawnych. Nawiążemy do wydarzeń, które krakowianie pamiętają, związanych np. z seryjnymi mordercami Karolem Kotem czy Władysławem Mazurkiewiczem.

- Jakie propozycje macie dla dzieci?

- To niedzielny spacer rodzinny „Na tropach Żabikruka”. Przypomnimy, jak wyglądały okolice na styku dawnej dzielnicy Piasek oraz terenów leżących na południe w kierunku Wisły, na trasie dawnego cieku Młynówki Królewskiej i Rudawy. Znajdowały się tam bagna o nazwie Żabikruk, o którym dziś mało kto pamięta. Ślady istnienia tego miejsca zachowały się w nazwach ulic. Dzieci będą pomagać detektywowi odnaleźć legendarnego Żabikruka odpowiedzialnego za kradzieże i zniknięcia o których pisały gazety.

Rozmawiała Anna Agaciak

Pełny program „Odkrywamy Kleparz i Garbary 2016” na str. www.krakowskaflorencja.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski