Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Kler”: takich kolejek w kinach w Krakowie już dawno nie było

Aleksandra Suława, Łukasz Gazur
„Przerysowany, ale ważny”, „przełomowy, bo dotykający tabu”, „tendencyjny i profanujący katolickie wartości” - tak o najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego mówią krakowianie, którzy w piątek poszli na seans.

CZYTAJ TAKŻE: Zakopane: Władze Związku Podhalan próbują zablokować wyświetlanie filmu "Kler" pod Giewontem

W Ostrołęce widzowie nie zobaczą „Kleru” w samorządowym kinie Jantar. W Kraśniku bilety będą droższe i dostępne tylko dla dorosłych. W Ełku mieszkańcy obejrzą produkcję z miesięcznym opóźnieniem . W Słupsku pracownicy kina boją się, że premierze towarzyszyć może atak terrorystyczny...

Na tle ogólnopolskiej nerwowości Kraków premierę „Kleru” przyjął dość spokojnie. Film można zobaczyć w każdym kinie - pod warunkiem że uda się upolować bilet, bo mimo sporej liczby seansów w większości placówek na wieczorne pokazy zostały tylko pojedyncze miejsca.

Film "Kler" Wojtka Smarzowskiego to obraz, który jeszcze przed premierą budzi olbrzymie emocje i jest przyczyną wielu dyskusji. Internauci tworzą KLER MEMY. Oficjalna premiera 28 września 2018, przed nią szereg gorących wydarzeń: cenzura Smarzowskiego przez TVP, usuwany zwiastun z serwisu YouTube, zamieszanie o Złotego Klakiera z Radiem Gdańsk, słowa ks. Wojciecha Lemańskiego pod adresem ks. Kowalczyka: "odwal się klecho", czy kolejny emocjonalny wpis Krystyny Pawłowicz to tylko niektóre wątki związane z nowym obrazem Smarzowskiego. Zobacz w galerii jak internet komentuje nadciągającą premierę "Kleru" falą memów. Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia. - mówią o filmie jego twórcy.Zdaniem posłanki Anny Sobeckiej film jeszcze przed oficjalną premierą wzbudza kontrowersje ze względu na sposób, w jaki przedstawiono w nim księży katolickich w Polsce. „Według Smarzowskiego to grupa zakłamanych, pazernych, bezideowych alkoholików, zainteresowanych jedynie seksem – pisze w swojej interpelacji Anna Sobecka. - Nie rozpatrując kwestii swobody artystycznej, zastrzeżenie budzi dofinansowanie z pieniędzy podatników, w tym wielu katolików, takiego obrazu. Paszkwilancka produkcja korzysta z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gdy jednocześnie wiele wartościowych produkcji nie ma szansy na podobne wsparcie”.

Film Kler szokuje. Cios w Kościół, czy księży MEMY NOWE Kler...

Szkoły szykują wyjście na dzieło Smarzowskiego?

- O bilety pytają też licea, co może dziwić, bo szkoły zwykle nie chadzają na kontrowersyjne filmy - zauważa Paulina Pracuch z Kina Kijów. Film budzi duże zainteresowanie m.in. wśród uczniów Zespołu Szkół im. Reja, gdzie wicedyrektorem jest Wojciech Rzehak, autor scenariusza. - Nie słyszałam, aby wychowawcy planowali wspólną wycieczkę, ale wiem, że uczniowie sami organizują wyjście do kina - mówi anonimowo osoba związana ze szkołą. Pracownicy mają zakaz kontaktów z mediami, po tym jak jedna z katechetek - ponoć właśnie z uwagi na pracę wicedyrektora przy kontrowersyjnej produkcji - zrezygnowała z pracy w szkole.

Opinie krakowian, którzy widzieli film w pierwszy dzień wyświetlania, są różne.

- „Kler” jest dobrym filmem, może trochę przerysowanym, ale jednak daleko mu do twórczości Patryka Vegi - przekonuje Hania, trzydziestolatka, na co dzień pracująca w jednej z instytucji kultury. - Kościół katolicki w Polsce zdecydowanie musi przestać być traktowany jak instytucja stojąca ponad prawem. „Kler” to dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia ogólnonarodowej dyskusji na ten temat.

W podobnym tonie wypowiada się młody krakowianin, Mateusz, spotkany pod kinem.

- Obraz Smarzowskiego stanowi kumulację ważnych, głośnych i często niewygodnych dla Kościoła problemów, które wydarzyły się w ostatnich latach w Polsce. W tym względzie jest przełomowy, bo dotyka tabu - zauważa. - To jeden z tych filmów, który przejdzie do historii, nie ze względu na swoją wartość artystyczną, ale właśnie ciężar, jaki niesie ze sobą.

Nie wszyscy są zachwyceni. Oburzenie sposobem, w jaki reżyser opowiedział o Kościele, wyraził na swoim blogu ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Kościół musi przestać być traktowany jak instytucja stojąca ponad prawem. „Kler” może być początkiem dyskusji na ten temat

„Choć cenię Wojciecha Smarzowskiego za podjęcie bardzo trudnego i ważnego tematu pedofilii i jej ukrywania, to jednak temat ten spalił” - napisał duchowny. Zarzucił twórcom tendencyjność, brak znajomości Kościoła „z autopsji” oraz profanowanie wartości katolickich.

Kraków dołożył do filmu, ale nie chciał u siebie premiery

W Krakowie nie zorganizowano oficjalnej premiery filmu, choć powinna się odbyć. Zgodnie z regulaminem dostępnym na stronie Cracow Film Commision (ciało podlegające Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu), która wsparła powstanie „Kleru” kwotą 450 tys. złotych, KBF powinno współdecydować o premierze produkcji. Rzecznik instytucji Michał Zalewski stwierdził jednak lakonicznie, że to „wiązałaby się z koniecznością poniesienia przez Biuro dodatkowych kosztów organizacji wydarzenia, których KBF nie planowało w tegorocznym budżecie”.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Kler”: takich kolejek w kinach w Krakowie już dawno nie było - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski