Klęska Ajaksu

Najbardziej zaskakują rozmiary zwycięstwa Werderu Brema nad Ajaksem Amsterdam. 3-0 to solidna zaliczka niemieckiej drużyny przed rewanżem zaplanowanym na 22 lutego. Zaskoczeniem jest też porażka Glasgow Rangers na wyjeździe z Hapoel Tel Awiw 1-2 i tylko remis CSKA Moskwa z Maccabi Hajfa 0-0. Ten ostatni mecz został rozegrany we Władykaukazie, oddalonym od Moskwy o 1500 km. Przyczyną przeniesienia miejsca spotkania były obawy przed zbytnim zimnem w Moskwie, mogącym uniemożliwić przeprowadzenie meczu.

Dużo emocji w pierwszych meczach 1/16 finału Pucharu UEFA

4 remisy, 4 zwycięstwa gospodarzy i 2 wygrane gości to bilans pierwszych meczów 1/16 finału Pucharu UEFA.

W jednym z najciekawszych meczów Bayer Leverkusen wygrał u siebie z Blackburn Rovers 3-2. Gospodarze uzyskali prowadzenie po rzucie wolnym Schneidera i "główce" Callsen-Brackera. Wyrównanie padło także po rzucie wolnym, którego egzekwował Bentley; piłka odbiła się jeszcze od Ramelowa i wpadła do bramki. Tuż przed przerwą Kiessling wyłożył piłkę Ramelowowi, który nie dał szans Friedelowi. Po przerwie wynik podwyższył Schneider z bliska po centrze Castro. Blackburn grał jednak do końca i w końcówce spotkania zdobył kontaktowego gola. Bentley dośrodkował z rzutu wolnego, a Mokoena zgrał piłkę do Nondy, który głową umieścił ją w bramce.
Szachtar Donieck tylko zremisował u siebie z AS Nancy 1-1. W ekipie gospodarzy nie zagrał Lewandowski; cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Na początku meczu przeważali goście, ale nie potrafili zdobyć gola. Pod koniec pierwszej połowy inicjatywę przejęli gospodarze. Po przerwie gra była bardzo zacięta i wyrównana. Obie drużyny długo nie miały sposobu na rozmontowanie defensywy rywala. W końcu do siatki bramki Szachtara trafił Fortune, ale szybko wyrównał Srna.
Girondins Bordeaux zremisowało na własnym boisku z Osasuną Pampeluna 0-0. Od początku spotkania do ataku rzucili się gospodarze, ale mimo okazji nie zdołali uzyskać prowadzenia. Ich przewaga uwidoczniła się zwłaszcza w ostatnim kwadransie pierwszej połowy. Podobny obraz gry był po przerwie. W ostatnich 15 minutach gra się zaostrzyła, często dochodziło do fauli.
Dzisiejsze pary: Spartak Moskwa - Celta Vigo, Steaua Bukareszt - Sevilla FC, SC Braga - FC Parma, SV Zulte-Waregem - Newcastle United, RC Lens - Panathinaikos Ateny. Tottenham Hotspur awansował bez gry po wykluczeniu Feyenoordu Rotterdam. (FIL)

Wyniki

Werder Brema -**Ajax Amsterdam 3-0 (0-0), Mertesacker 48, Naldo 54, Frings 71, czerwona kartka: Lindenbergh (Ajax) 24. Hapoel Tel Awiw -**Glasgow Rangers 2-1 (1-0), Toema 43, Barukh Dego 76 - Novo 53. Fenerbahce Stambuł -**AZ Alkmaar 3-3 (1-1), Metin 28 i 75, Sanli 67 - de Zeeuw 15, Boukhari 62, Jenner 63. CSKA Moskwa -**Maccabi Hajfa 0-0.Szachtar Donieck -**AS Nancy 1-1 (0-0), Srna 84 - Fortune 81,
czerwona kartka: Tymoszczuk (Szachtar) 90.
Bayer Leverkusen -**Blackburn Rovers 3-2 (2-1), Callsen-Bracker 18, Ramelow 43, Schneider 56 - Bentley 39, Nonda 86. Girondins Bordeaux -**Osasuna**Pampeluna**0-0.Livorno -**Espanyol Barcelona**1-2 (0-1), Galante 82 - Pandiani 28 karny, El Yaagoubi 59. AEK Ateny - Paris St Germain 0-2 (0-1), Traore 45+1, Mendy 88. Benfica Dinamo Bukareszt 1-0 (0-0),** Miccoli 89.