Klęska Barcelony w Vigo

Jerzy Filipiuk
W meczu 5. kolejki ligi hiszpańskiej broniąca tytułu Barcelona przegrała na boisku Celty Vigo aż 1:4. To pierwsza strata punktów przez "Dumę Katalonii" w tym sezonie.

„Barca” zawiodła. Stworzyła sobie kilka okazji, ale grała bardzo nieskutecznie. Podopieczni trenera Luisa Enrique, który w sezonie 2013/2014 prowadził Celtę, długo nie mieli pomysłu na rozmontowanie defensywy gospodarzy i pokonanie Sergio Alvareza.

Celta jest największą rewelacją rozgrywek. W pięciu meczach zdobyła aż 13 punktów i po dzisiejszym zwycięstwie wyprzedziła dotychczasowego lidera tabeli Barcelonę (12 punktów).

Gospodarze atakowali rywali wysokim pressingiem, skutecznie przerywali ich akcje i sami starali się zagrozić bramce „Barcy”.
Prowadzenie dla nich uzyskał w 26 minucie... były (w latach 2008-2011) gracz Barcelony Nolito, który potem zaliczył dwie asysty. Wynik dwukrotnie podwyższył Iago Aspas – w 30 minucie (po fatalnym błędzie Gerarda Pique) i w 56 minucie (po nieudanym zagraniu Daniego Alvesa).

Po przerwie ożywił się wreszcie Neymar; po jednej z jego akcji Lionel Messi trafił w słupek bramki Celty (było to jeszcze przy stanie 2:0). Zupełnie niewidoczny był Luis Suarez.

W 80 minucie po zagraniu Messiego z rzutu wolnego gola na 3:1 zdobył Neymar, ale 3 minuty później rywale odpowiedzieli trafieniem Johna Guidettiego (znowu nie popisał się Pique).