Klęska suszy. Rząd pomoże rolnikom, ale musi poznać skalę...

Klęska suszy. Rząd pomoże rolnikom, ale musi poznać skalę strat w uprawach

Zdjęcie autora materiału

Jakub Oworuszko

Polska

Aktualizacja:

Polska

Klęska suszy. Rząd pomoże rolnikom, ale musi poznać skalę strat w uprawach

© fot. Waldemar Wylegalski/ Polska Press

Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski zapewnił, że rolnicy otrzymają pomoc od państwa w związku z suszą, która niszczy uprawy w całej Polsce. Po oszacowaniu strat rolnicy mogą liczyć na „ulgi i odciążenia” oraz pomoc finansową.
Klęska suszy. Rząd pomoże rolnikom, ale musi poznać skalę strat w uprawach

© fot. Waldemar Wylegalski/ Polska Press

Tegoroczna sytuacja w rolnictwie jest naprawdę zła. Wszystko przez brak opadów deszczu i upalną wiosnę. W niektórych regionach Polski plony mają być niższe o ponad 40 procent.
Ponadto, w tym roku, przez skrócony o około miesiąc okres wegetacji roślin, żniwa mają zacząć się już w najbliższych dniach. - Chude, biedne, bo i plony są mizerne - szczerze ocenia minister rolnictwa Jan Ardanowski, która zapowiedział, że rolnicy mogą liczyć na pomoc od państwa.

Na razie nie są znane żadne konkrety. - Najpierw jest potrzebne wyszacowanie start. Pomoc dla rolników to jest jedno, a drugie to troska o grosz publiczny. Środki publiczne, które będą przeznaczone na pomoc, to środki podatkników i Polacy mają prawo żądać, żeby były one wydatkowane w sposób uczciwy i racjonalny - podkreślał Ardanowski w trakcie piątkowej konferencji prasowej.

Wiadomo, że formy pomocy mają być podobne do tych z lat poprzednich - rolnicy mogą liczyć na „ulgi i odciążenia” oraz - w przypadkach największych start - pomoc finansową. - Sytuacja jest ekstremalna - ocenił Ardanowski, zaznaczając, że w związku z tym kwota na pomoc dla rolników będzie duża.

Ministerstwo Rolnictwa zwraca uwagę na problemy związane z samym oszacowaniem strat. Na 2300 gmin, które są dotknięte suszą, tylko w około 200 wojewodowie, na wniosek samorządowców, powołali specjalne komisje. - To nawet nie jest 10 procent, tak być nie może - alarmuje minister Ardanowski, który zwraca uwagę, że w niektórych województwach (np. wielkopolskie) takie komisje działają przez cały rok. Ministerstwo zaapelowało już do wszystkich wojewodów, by kontaktowali się z samorządowcami ws. komisji.
Jak wyjaśnia resort rolnictwa, od 2000 roku najpoważniejsze susze miały miejsce w 2006 roku i w 2015. - Susza w naszym kraju powtarza się sukcesywanie. Ten rok jest o tyle gorszy od 2006 i 2015, że suszę mamy już od początku czerwca, a w tamtych latach było to od początku lipca - wyjaśniał wiceminister Rafał Romanowski. - Apelujemy do rolników: jak najszybciej zwracajcie się z wnioskami o szacownie start do swoich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - podsumował Romanowski.

Z danych opublikowanych przez ministerstwo wynika, że najbardziej zagrożone są uprawy: zbóż jarych (w ponad 90 proc. gmin), zbóż ozimych (niecałe 90 proc. gmin) oraz krzewów owocowych, truskawek i drzew owocowych. Susza nie występuje tylko na południu Polski.

Ubogie plony przełożą się na wzrost cen owoców i warzyw, a także innych produktów spożywczych.

Nowo powołany minister zapewnił też, że „w ciągu najbliższych kilkunastu dni przedstawi nowe, atrakcyjne i ważne propozycje dla rolników i mieszkańców terenów wiejskich”.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Za te miliardy dopłat, dotacji, ulg niech sobie rolnicy nawodnienie zbudją

ale po co, za kasę proletariatu, ciężkie miliardy, można sobie kupić majbachy, wybudować wille (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

przetwórnie, browary i kąpać się w piwie bo i tak zwrócą im straty. Znaczy straty zwróci robotnik który tyra na solidarne gangi, mafiozów, kluczyków i całą resztę pasożytów, którzy wspaniale bawią...rozwiń całość

przetwórnie, browary i kąpać się w piwie bo i tak zwrócą im straty. Znaczy straty zwróci robotnik który tyra na solidarne gangi, mafiozów, kluczyków i całą resztę pasożytów, którzy wspaniale bawią się w kapitalizmie.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo