Kleszcze i borelioza w Małopolsce 2019! Rekordowa liczba zachorowań 16 08

Przemysław MaliszZaktualizowano 
To już prawdziwa plaga kleszczy! Kleszcz i borelioza to teraz temat numer jeden. Statystyki dotyczące kleszczy są zatrważające. Lawinowo rośnie liczba osób zaatakowanych przez te niezwykle groźne pajęczaki, które wywołują chorobę zwaną boreliozą. Najgorzej w skali całej Polski sytuacja pod tym względem wygląda w Małopolsce. Tylko od stycznia do końca maja 2019 r. wykryto 831 zachorowań na boreliozę w regionie. W całym minionym roku stwierdzono 3641 zachorowań - co było najwyższym wynikiem w kraju! Tymczasem przed nami najniebezpieczniejsze miesiące - czerwiec i lipiec. Wtedy jest najwięcej zachorowań. Zobacz, w których powiatach w Małopolsce sytuacja jest najgorsza. KLIKNIJ w GALERIĘ i PRZEJDŹ DO KOLEJNYCH SLAJDÓW z DANYMI

IKP - Internetowe Konto Pacjenta

W ubiegłym roku krakowski sanepid odnotował 3641 przypadków boreliozy w regionie. Rok wcześniej 3322, a w 2016 r. zachorowało w Małopolsce 2946 osób. Te dane pokazują jak na dłoni, że liczba zachorowań na to groźne schorzenie przenoszone przez kleszcze nieustannie rośnie!

Sprawdź jak zamówić receptę sms-em lub e-mailem

Kleszcze i choroby, które one przenoszą, takie jak borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu, stają się groźne przez cały rok. Jednak większość, bo aż 80 proc. nowych przypadków boreliozy jest notowana w czerwcu i lipcu. Kleszcze atakują nie tylko w parkach i lasach w czasie spacerów latem, ale zagnieżdżają się na trawnikach, osiedlowych parkach i skwerach, tworząc tam trwałe siedliska. Dość powiedzieć, że tylko jedna samica kleszcza jest w stanie złożyć nawet 6 tys. jaj!

9 SPOSOBÓW NA WALKĘ Z KLESZCZAMI. JAK UNIKNĄĆ BORELIOZY

Kleszcze i bolerioza zmorą Małopolski

- Zapadalność na boreliozę w woj. małopolskim jest znacząco wyższa od notowanej w kraju - przyznaje Jacek Żak, rzecznik Wojewózkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. - Wzrost liczby rejestrowanych przypadków boreliozy widoczny jest jednak w całej Polsce. Wynikać to może m.in. ze zwiększenia świadomości społeczeństwa oraz coraz lepszego dostępu do diagnostyki laboratoryjnej, dzięki której choroba jest częściej diagnozowana.

Nie tylko borelioza… jakie choroby przenoszone są przez kleszcze?

Tylko od początku tego roku małopolski sanepid odnotował 831 przypadków boreliozy w Małopolsce. W pierwszym kwartale ubiegłego roku były 432 zachorowania. W 2016 r. w analogicznym okresie zachorowały 304 osoby, a w 2017 r. – 502. Tymczasem sezon na wycieczki za miasto i wędrówki po górach i lasach dopiero przed nami. To może być niestety rekordowy rok pod względem zachorowań.

Koalicja Klimatyczna i HEAL Polska w swoim raporcie ostrzega przed rozprzestrzenianiem się kleszczy. Jest to jednak nieuniknione. Wpływ na to mają: gwałtowne skoki temperatury, łagodniejsze zimy, wilgoć, zacieranie się pór roku, czyli zjawiska, które obserwujemy obecnie.

Czytaj też: Objawy boreliozy: rozdrażnienie, apatia, problemy z koncentracją

Kleszcz u dziecka, kleszcz u psa

Na forach medycznych aż roi się od pytań dotyczących tego, jak wygląda ugryzienie kleszcza oraz jakie są objawy ukąszenia. Warto wiedzieć, gdzie można spotkać tego pasożyta oraz jak wygląda ślad po jego ugryzieniu. W ten sposób można łatwo go zauważyć, zlokalizować i usunąć. Im szybciej zareagujemy i zlikwidujemy kleszcza, tym większa szansa, że objedzie się bez zakażenia i późniejszych powikłań.

Kleszcz żywi się krwią ludzką i zwierzęcą. Ma zaledwie 3-4 mm długości. Najczęściej spotykany jest w okolicach zarośli, w trawach, krzakach. Kleszcze wbijają się w swoją ofiarę bardzo szybko i bezboleśnie, specjalnie przystosowanymi do tego otworami gębowymi. Dzięki licznym ząbkom bardzo silnie trzymają się skóry żywiciela, więc niekiedy ich usunięcie jest trudne.

Jakie są objawy ukąszenia przez kleszcza?

Zazwyczaj jest to zaczerwienienie na ciele, tzw. rumień - zwykle niewielki obejmujący około 2-3 cm ciała dookoła kleszcza, który wczepił się w skórę. Jeśli rumień się powiększa i przyjmuje kształt pierścieni, należy zgłosić się do lekarza – może to być objaw zakażenia boreliozą.

Po powrocie do domu ze spaceru z dzieckiem czy z psem warto dokładnie obejrzeć ciało. Im szybciej zauważyły kleszcza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zdąży zarazić boreliozą.

Jest wiele sposobów usuwania kleszczy, jednak niewiele z nich jest w pełni skutecznych i bezpiecznych. Warto korzystać z profesjonalnie przygotowanych zestawów do wyciągania kleszczy, które można kupić w aptece za około 20 zł.

Nie wolno smarować miejsca ukąszenia, ani wyszarpywać kleszcza na siłę
Takie działania powodują u kleszcza zwiększoną produkcję śliny wraz z którą wpuszcza je do naszej krwi zwiększoną ilość chorobotwórczych substancji (są w niej tzw. krętki Borrelia burgdorferi).

Afrykańskie kleszcze w Polsce? Przenoszą wirusy i choroby. P...

Lekarze zwracają uwagę na konieczność szybkiej interwencji: aby zakazić boreliozą, kleszcz musi przebywać w skórze co najmniej 24 godziny. Przeciwko zapaleniu opon mózgowych przenoszonemu przez te pajęczaki można się zaszczepić. Przeciwko boreliozie szczepionki nie ma.

Jakie są objawy boreliozy?

Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek na skórze oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. Wczesne objawy ustępują w ciągu 3 miesięcy i u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego.

U części chorych objawy zakażenia ograniczonego mogą nie występować lub pozostać niezauważone przez chorego. Wówczas w ciągu od kilku tygodni do kilku miesięcy choroba ujawnia się w postaci zakażenia uogólnionego (stadium wczesne rozsiane). Może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub zapalenia mięśnia sercowego. Zapalenie stawów rozwija się u około 60% nieleczonych pacjentów. Znacznie rzadziej rozwija się neuroborelioza, występuje u około 15% nieleczonych. Najczęstszym powikłaniem neurologicznym jest porażenie nerwu twarzowego. Powikłania kardiologiczne są jeszcze rzadsze, dotyczą około 5% nieleczonych osób.

Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów, powikłań neurologicznych. Borelioza jest rozpoznawana na podstawie dodatnich testów serologicznych oraz występowaniem typowych objawów klinicznych. Zakażenie - we wstępnej fazie - jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków.

Tu jest najwięcej kleszczy w Polsce - uważaj, by się nie zarazić!

Jak chronić się przed kleszczami?

Zapobieganie boreliozie polega przede wszystkim na unikaniu ukąszenia kleszczy poprzez:

 • noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało (koszula z długimi rękawami, długie spodnie, zakryte buty),
  unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy,
  unikanie chodzenia poza drogami po lesie, w zaroślach i łąkach,
  niesiadanie na zwalonych pniach drzew (miejsce przebywania młodocianych form kleszczy – nimf),
  stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty), zwłaszcza tych zawierających DEET[64],
  stosowanie środków do impregnacji odzieży i obuwia zawierających permetrynę i jej pochodne,
  sprawdzanie ciała po pobycie w lesie.

Nie każdy kleszcz roznosi boreliozę – zakażonych jest ok. 20 proc. pajęczaków

Wykrycie choroby we wczesnej fazie i leczenie antybiotykami w 90 proc. przypadków jest skuteczne

Wideo

Materiał oryginalny: Kleszcze i borelioza w Małopolsce 2019! Rekordowa liczba zachorowań 16 08 - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 54

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-04T09:08:32 02:00, Gość:

Do redakcji: przestańcie powtarzać ten artykuł w końcu! Powtarzacie to samo od trzech miesięcy a już nie jest aktualne że przed nami czerwiec i lipiec! Już sierpień jest no chyba że nie rozróżniacie miesięcy

Dokładnie ;)

M
MAMA

A DZIE OPRYSKI NA TE OWADY GDZIE WALKA JAK Z KOMARAMI W INNYCH MIASTACH ,MAJCHROWSKI CHYBA CHCE KRAKUSÓW WYKOSIC.

G
Gość

Kiedyś wypalano trawy i kleszcze ginęły ale do góry są mądrzsi i wprowadzili zakaz to teraz nas zjedzom

K
Krzysztof Sz-n

Szanowni Państwo, choroby przenoszone przez kleszcze mogą dosłownie zrujnować życie, a niestety pomocy próżno szukać. Antybiotyki okazują się skuteczne jedynie niedługo po ugryzieniu, a niestety wielu z nas lekceważy ugryzienie kleszcza nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji. Zapraszam wszystkich do przeczytania bloga chłopaka, który bez antybiotyków poradził sobie z tym dziadostwem na tyle, żeby normalnie funkcjonować, www.zakleszczeni.pl

G
Gość

Do redakcji: przestańcie powtarzać ten artykuł w końcu! Powtarzacie to samo od trzech miesięcy a już nie jest aktualne że przed nami czerwiec i lipiec! Już sierpień jest no chyba że nie rozróżniacie miesięcy

A
As

Czas znowu wypalać łąki!

G
Gość
2019-07-24T19:47:01 02:00, Jacek:

Kiedyś wypalano trawy i kleszcze ginęły i znów strzeliliśmy sobie w kolano bo Unia zabrania!

Też tak uważam

G
Gość
2019-07-29T09:57:31 02:00, Gość:

Warto więc obserwować miejsce po ugryzieniu, a jak pojawi się rumień, to warto zrobić odpowiednie badania czy nie jesteśmy nosicielami boreliozy, przykładowo laboratorium diagnostyka ma fajne badania pod tym kątem. Badajmy się, bo nieleczona borelioza naprawdę moze miec bardzo złe skutki.

Rumienia nie ma 80% zarażonych borelioza i jeszcze grozniejszymi odkleszczowymi chorobami, babeszjoza, bartonella, chlamydia, yersinia... i dalej...

J
Jacek

Masakra z tymi kleszczami. Ale czytałem ostatnio na www.zaszczepsiewiedza.pl, że można się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Chyba skorzystam.

Trzymajcie się małopolska.

G
Gość

Warto więc obserwować miejsce po ugryzieniu, a jak pojawi się rumień, to warto zrobić odpowiednie badania czy nie jesteśmy nosicielami boreliozy, przykładowo laboratorium diagnostyka ma fajne badania pod tym kątem. Badajmy się, bo nieleczona borelioza naprawdę moze miec bardzo złe skutki.

Z
Zakleszczona
2019-07-25T11:30:10 02:00, Gościówka:

Opryski pomogą tylko na jakiś czas a kleszcze i tak będą ponieważ rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie. To myszy są przekaźnikeim , dlatego jest plaga kleszczy .Wypalanie traw by pomogło. Najgorsze jest to że kleszcz oprócz borelii przenosi nam jeszcze inne patogeny (bartonella, babesia , mycoplazma, chlamydia i wiele innych ), lekarze nawet nie zlecą badań na to ., a to ma znaczenie w przebiegu leczenia. Mało tego badania sa bardzo mało wiarygone ( te dostepne w laboratoriach) Jest kilka placówek które robia dokładniejsze badania ale sa drogie ( 750 zł -1300 zł ) Kleszcz ugryzł mnie 20 lat temu i objawy choroby wyszły dopiero 2 lata temu . Żadne badanie nie wskazywało na boreliozę , dopiero po zrobieniu dokładniejszych badań wyszło .Choroba imituje inne schorzenia . Łatwo ją pomylić np ze stwardnieniem rozsianym . Eh dużo by pisać . Bądźćie czujni , obserwujcie się ( objawy takie jak : senność , słabość , drżenie ciała , paraliże , bóle głowy , stawów , gorączka lub obniżona temp ciała, problemy z trawieniem , problemy z psychika ( depresja ,lęki ) oraz wiele innych mogą wskazywać że chorujemy . Jeśli ktoś potrzebuje pomocy to wejdzie sobie na Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę .

Hej. Ja miałam kleszcza raz, 14 lat temu, były objawy, leczenia nie, nikt nie wpadł, nie pomyślal...

Lecze sie od trzech lat. Neurobb i koinfekcje.

Pozdrawiam. TrZymaj się! 😊 Damy radę.

G
Gościówka

Opryski pomogą tylko na jakiś czas a kleszcze i tak będą ponieważ rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie. To myszy są przekaźnikeim , dlatego jest plaga kleszczy .Wypalanie traw by pomogło. Najgorsze jest to że kleszcz oprócz borelii przenosi nam jeszcze inne patogeny (bartonella, babesia , mycoplazma, chlamydia i wiele innych ), lekarze nawet nie zlecą badań na to ., a to ma znaczenie w przebiegu leczenia. Mało tego badania sa bardzo mało wiarygone ( te dostepne w laboratoriach) Jest kilka placówek które robia dokładniejsze badania ale sa drogie ( 750 zł -1300 zł ) Kleszcz ugryzł mnie 20 lat temu i objawy choroby wyszły dopiero 2 lata temu . Żadne badanie nie wskazywało na boreliozę , dopiero po zrobieniu dokładniejszych badań wyszło .Choroba imituje inne schorzenia . Łatwo ją pomylić np ze stwardnieniem rozsianym . Eh dużo by pisać . Bądźćie czujni , obserwujcie się ( objawy takie jak : senność , słabość , drżenie ciała , paraliże , bóle głowy , stawów , gorączka lub obniżona temp ciała, problemy z trawieniem , problemy z psychika ( depresja ,lęki ) oraz wiele innych mogą wskazywać że chorujemy . Jeśli ktoś potrzebuje pomocy to wejdzie sobie na Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę .

G
Gość
2019-06-15T17:18:35 02:00, Dom:

Klimat się zmienia jak cię kleszcz nie zabije to komary to zrobią 😂 a rząd ma to w dupie bo nie spędzają wakacji w Polsce i do lasu tez nie chodzą jak mieszkalem w Anglii to co roku pryska na to dziadostwo pozdrawiam

A jak deszcz nie pada to też winny rząd głąbie

J
Jacek

Kiedyś wypalano trawy i kleszcze ginęły i znów strzeliliśmy sobie w kolano bo Unia zabrania!

G
Gość
2019-07-07T14:18:40 02:00, Fred:

To dlaczego oprysków nie robią ludzie kogo to wina chyba wiadomo!!!

Dokładnie!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3