Klimontów. Pomysł upamiętnienia lotników nabiera kształtów

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wizualizacja miejsca upamiętnienia lotników w Klimontowie.
Wizualizacja miejsca upamiętnienia lotników w Klimontowie. Sołectwo Klimontów
Podczas niedzielnego spotkania mieszkańcy Klimontowa mogli zapoznać się z koncepcją upamiętnienia lotników 24. Eskadry Rozpoznawczej 2 Pułku Lotniczego, którzy stacjonowali na polowym lotnisku w tej miejscowości we wrześniu 1939 roku.

FLESZ - Rewolucja w prawie drogowym

- Chcieliśmy, żeby nasi mieszkańcy mieli okazję zapoznać się z tym, co zamierzamy w naszej miejscowości zrobić. Chcemy mieć na nasze działania ich przyzwolenie – tłumaczy Aneta Kotyza, szefowa klimontowskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

To właśnie panie z KGW wyszły z inicjatywą upamiętnienia lotników, którzy stacjonowali w Klimontowie w pierwszych dniach września 1939. Stało się tak po tym, gdy polskie dowództwo postanowiło przenieść samoloty z Krakowa, aby nieprzyjaciel nie mógł ich zlokalizować i zniszczyć. Wybór padł znajdujące się w Klimontowie pole koniczyny. Przez kilka dni lotnicy 24. Eskadry Rozpoznawczej prowadzili stąd działania rozpoznawcze i bojowe na terenie południowej Polski. Jeden z samolotów został w czasie akcji zestrzelony.

Za kilka miesięcy ich walka zostanie upamiętniona przez budowę pomnika oraz ścieżki historycznej. Teren wokół zostanie też odpowiednio zaaranżowany. W niedzielnym spotkaniu oprócz mieszkańców wzięli udział historycy Mateusz Drożdż i Henryk Pomykalski oraz burmistrz Grzegorz Cichy dzięki którym można było się zapoznać z dziejami klimontowskiego lotniska, samego Klimontowa oraz lotnictwa krakowskiego. Zaprezentowano wystawę archiwalnych fotografii, map i dokumentów wraz z cyfrową prezentacją dotyczącą dotychczasowych działań oraz już zrealizowanych planów, w tym wybrane projekty i wizualizacje pomnika i jego otoczenia. Na koniec dr Kamil Moskowczenko z ASP we Wroclawiu zreferował założenia plastyczne i architektoniczne pomnika wraz z prezentacją jego wizualizacji.

Ekspozycja prezentująca klimontowski epizod 24 Eskadry Rozpoznawczej powstała dzięki uprzejmości Tomasza Kopańskiego, Adama Psicy, Jadwigi Liguzińskiej i członków, którzy udostępnili swoje zbiory.

Panie z KGW pozyskały na realizację swoich zamierzeń grant z Fundacji Orlen „Czuwamy! Pamiętamy!”. Wkrótce mają zamiar starać się o kolejne. Na tym jednak nie poprzestają. - Rozprowadzamy cegiełki, organizujemy zbiórki. Na razie akcja przebiega bardzo dobrze – zapewnia Aneta Kotyza.

Pomnik w Klimontowie ma być gotowy w kwietniu przyszłego roku. Organizatorem niedzielnego spotkania był Komitet Budowy Pomnika oraz współpracujące z nim KGW, Sołectwo-Klimontów i miejscowa jednostka OSP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie