Na szczęście stan ten zaczyna powoli ulegać u nas zmianom. I nie mam tu na myśli stolicznego Kijowa czy bogatego Dniepropietrowska. Tylko właśnie nasz Lwów. Tym pionierem na szlaku rozwoju diagnostyki stało się Centrum Medyczne św. Paraskewy. Klinika, działająca od początku grudnia, przyciągnęła już ponad 600 pacjentów, między innymi z Zaporoża, Krymu, Kijowa i Polski.
- Specyfika kliniki polega na tym, że wprowadzono tu koncepcję niesamowicie logiczną, składającą się od początku do końca w jedną całość. W tej części świata to rzadkość – podkreśla prof. Rienmuller, przeprowadzający szkolenia z radiologii we lwowskiej klinice - Jest tu przemyślane wszystko krok po kroku – do kogo na początku pacjent się zwróci, kogo będzie potrzebował do dodatkowej konsultacji i na czym skończy swoją wizytę w klinice. Nie jestem zwolennikiem „medycznej turystyki”, uważam, że pacjent powinien znajdować się pod stałym nadzorem swojego lekarza. Jednak przyjechałbym tu chociażby ze względu na dokładną diagnozę, którą umożliwia obecny sprzęt.
Na zakup nowoczesnej technologii wydano około 12 mln dolarów. Jednak dzięki temu, znajduje się tu najlepsze na światową skalę sprzęt medyczny (MRT, KT, Mammografia, USG, Endoskopia).
- Właściwie jedynym minusem naszego Magnetyczno-Rezonansowego Tomografu jest długi czas skanowania, nawet do pół godziny – tłumaczy Jurij Pałamarczuk, lekarz radiolog – Ogromnym plusem z kolei, jest możliwość tomografii serca, nasza klinika jest jedyną na Ukrainie, która przeprowadza taką procedurę.
- Diagnostyka, którą „serwuje” ta klinika, według mego uznania zasługuje na największą uwagę – dodaje Reinmuller – Na tym sprzęcie można zobaczyć najmniejsze szczegóły, mniejsze niż 0,1 mm. Znajduje się tu świetny MRA, tomograf, cyfrowa radiologia, ultradźwięki, mammografia. Czyli to wszystko, co jest potrzebne do nieinwazyjnej diagnostyki.
- Jesteśmy w posiadaniu takiego radiologicznego sprzętu, który jest rzadkością nawet na Zachodzie. Sprzęt ten pozwala przede wszystkim na szybkie postawienie diagnozy, nawet jeśli będzie ona dotyczyła kilku chorób na raz – mówi Tetiana Michnowa, generalny dyrektor Centrum - Mamy tu laboratorium, obok radiologiczny oddział, endoskopię, chirurgię, stałego anestezjologa, pediatrów. Wszyscy specjaliści są pod ręką. Ponieważ czasem kardiologowi są potrzebni do konsultacji neuropatolog czy endokrynolog. Taki system upraszcza cały proces i daje lekarzowi możliwość zobaczenia bardzo dokładnego obrazu.
Ceny usług zaczynają się od 90 hrywien za konsultację medyczną, przez 250 hr za mammografię i ultradźwięk, 400 hr za KT głowy do 900 hr za kompleksową kolonoskopię (endoskopia, biopsja i patologiczne badanie materiału).
- Nasz cennik odpowiada ukraińskiemu cennikowi rynkowemu – podkreśla Michnowa – W Kijowie, ceny są o 30% wyższe od lwowskich. Skupiamy się przede wszystkim na pacjentach ze Lwowa. Gdyby jednak ktoś z Polski miał ochotę do nas zawitać, to powinien to zrobić przede wszystkim ze względu na niską cenę.
- Każdy pracownik naszej kliniki jest po studiach medycznych, zaczynając od pań na recepcji. Dobór pracowników był bardzo surowy. Z ponad 300 przeprowadzonych rozmów na posadę pielęgniarki, przeszło zaledwie dziewięć – opowiada Dmytro Czuczmaj, menadżer ds. marketingu – Lekarze muszą przejść wielopoziomowe testy i parę rozmów.
- Jesteśmy otwarci również na pracowników z Polski. Jedynie język nie może stanowić problemu w porozumieniu się z pacjentem –podkreśla dyrektor Michnowa – Naszym celem jest pozyskanie najlepszych specjalistów i umożliwienie im dalszego rozwoju. Kładziemy ogromny nacisk na szkolenia. Obecnie są przeprowadzane kursy z radiologii. W planach mamy kursy z endoskopii, MRT. W tym roku przeprowadzimy mnóstwo szkoleń. Skoro jesteśmy w posiadaniu takiego sprzętu, musimy być najlepsi w jego obsłudze.
- W czasie przeprowadzanych przeze mnie kursów zauważyłem, że tutejsi lekarze bardzo szybko uczą się pracować z takim sprzętem oraz zmieniają samo podejście do tego, jak rozwiązywać kwestie medyczne, zmieniają sam tok pracy, by była ona szybsza i dawała lepsze rezultaty – mówi profesor Reinmuller.
„Medyczna turystyka”, tak popularna na Zachodzie, zaczyna powoli wkraczać nawet na Ukrainę. I kto by pomyślał… No cóż, rozwój chyba jednak zawsze będzie zależał od trafionego pomysłu i dobrze zrealizowanej inwestycji.
Joanna Demcio tekst
zdjęcia archiwum Centrum Medycznego
Medyczne Centrum św. Paraskewy
Ul. Zawodska 7, Lwów
Tel.: 0380 (032) 295-4-000
http://www.medcenter.lviv.ua/
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?