Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopotliwe nie znaczy niemożliwe…

Redakcja

Każdy z nas produkuje przez całe swoje życie mnóstwo różnych odpadów, te najbardziej codzienne trafiają do kosza najpierw w naszym domu. Powoli uczymy się coraz lepiej segregować, a trafiające do MPO odpady są znacznie lepszej jakości niż jeszcze rok temu.

Skrótowo przypomnijmy najważniejszy podział odpadów i systemy, jakie MPO Kraków oferuje, by je poprawnie i bezpiecznie zutylizować lub przetworzyć.

Odpady, komunalne zmieszane, czyli wszystko to, czego wysegregować nie można, wrzucamy do niebieskich pojemników. Stąd poprzez śmieciarki transportowane są na składowisko.

Surowce wtórne suche i czyste wrzucamy do dzwonów lub „żółtych pojemników” czy „żółtych worków na czyste śmieci”, w zależności od tego, jaki system bezpośrednio nas obejmuje. Mieszkając w domku jednorodzinnym, zapewne uczestniczymy w programie „żółty worek na czyste śmieci”, mieszkając w bloku, do naszej dyspozycji są żółte pojemniki lub dzwony. W kamienicach są najczęściej żółte worki i pojemniki. Wszystkie w ten sposób zebrane surowce transportowane są do sortowni, gdzie się je dosortowuje i rozdziela na frakcje, a następnie prasuje, beluje i przekazuje do recyklerów.

Odpady zielone z „wielkich porządków” w miejskiej zieleni zbierane są do worków, kontenerów lub na specjalne samochody. Trafiają one do kompostowni, gdzie za pomocą specjalistycznej aparatury są poddawane procesowi kompostowania i otrzymuje się z nich pełnowartościowy nawóz użyźniający glebę.

Odpadów wielkogabarytowych, elektrycznych i elektronicznych pozbywamy się poprzez „Wystawkę: przydomową, kontenerową lub wystawkę dla spółdzielni i zarządców nieruchomości na osiedlach. Wszystko to trafia do zakładu demontażu, gdzie po demontażu elementów niebezpiecznych, a także odzyskaniu tych możliwych do przetworzenia, poddaje się je obróbce i rozdrobnieniu, a następnie przekazuje do cementowni jako paliwo alternatywne lub recyklerom.

Ale co zrobić z nietypowym odpadem, jakim jest gruz i odpady poremontowe?

Też jest na to sposób. Wystarczy skontaktować się z Biurem Obsługi MPO Kraków, pod numerami 012 64 62 225 – 229, w poniedziałki w godzinach od 7 do 17, a od wtorku do piątku od 7 do 15 lub e–mailem [email protected]. Pracownicy zaproponują odpowiednie rozwiązanie Państwa problemu.

MPO Sp. z o.o. usługi również w zakresie wywozu gruzu. Odbywa się to albo poprzez zamówienie, podstawienie i odbiór specjalnego kontenera lub za pomocą specjalnych worków. Te ostatnie zyskują coraz większe uznanie wśród naszych klientów, gdyż są zdecydowanie łatwiejsze w „obsłudze” oraz nie wymagają żadnych dodatkowych załatwień i zezwoleń. To odróżnia je w sposób zasadniczy od wywozu za pomocą kontenerów, o tym jednak, bardziej szczegółowo, za chwilę.

Każdy, kto zamówi u nas usługę wywozu gruzu, dostaje specjalne worki o pojemności 1 lub 2 m3, tzw. big bag, które po napełnieniu, w umówionym terminie, są zabierane przez nasze brygady za pomocą odpowiednio wyposażonych samochodów.

Zamówienie kontenera wymaga obecnie nieco więcej zachodu, zwłaszcza w centrum miasta oraz w sytuacji, gdy nie jest się właścicielem terenu, na którym będzie wystawiany kontener. W takim przypadku wymagana jest zgoda Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu na zajęcie pasa drogowego, którą musi uzyskać klient samodzielnie, zanim zamówi w MPO kontener. Niemniej jednak zapraszamy serdecznie do korzystania z naszych usług w tym zakresie, oferując jak zawsze wysoką ich jakość.

Nie odbieramy takich odpadów poremontowych, jak: papa, opakowania po farbach, lakierach i rozpuszczalnikach, styropianu, azbestu i eternitu.

Wszelkie informacje na temat aktualnego cennika, warunków zamówienia oraz dopasowania najlepszej oferty z zakresu wywozu gruzu udziela Biuro Obsługi Klienta pod numerami 12 646 22 25, – 26, – 27, – 28.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski