Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopotliwe odpady. Do którego pojemnika je wrzucać?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Brudny z mleka karton po mlekuKartony po mleku to odpady wielomateriałowe i jeżeli są bez zawartości, to należy je wrzucać do żółtego pojemnika (gdy mieszkamy w bloku) lub worka (w domu jednorodzinnym).
Brudny z mleka karton po mlekuKartony po mleku to odpady wielomateriałowe i jeżeli są bez zawartości, to należy je wrzucać do żółtego pojemnika (gdy mieszkamy w bloku) lub worka (w domu jednorodzinnym). Aneta Żurek
Surowce wtórne nie muszą być idealnie czyste, ale nie mogą stwarzać ryzyka znacznego zabrudzenia innych surowców. Generalną zasadą jest, by kierować się zdrowym rozsądkiem podczas selekcji odpadów. To wskazówki Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie.

Wielu z nas, mimo że dostępne są materiały podpowiadające, jak postępować z różnymi rodzajami odpadów, wciąż ma różne wątpliwości dotyczące segregacji. Klasyczny przykład to kubeczek po jogurcie. Myć czy nie myć? Gdzie wyrzucić?

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że część osób myje surowce wtórne. Nie jest to jednak konieczne – odpowiada Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy krakowskiego MPO. Warunek jest taki, aby kubeczki po jogurcie nie zawierały jogurtu.

Nie trzeba ich dodatkowo myć. Jeżeli są w nich jakieś resztki, które można wybrać łyżeczką, to wystarczy opróżnić do końca opakowanie i wrzucić do żółtego pojemnika (w blokach) lub worka (w domach jednorodzinnych). Surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu. Natomiast opakowania z zawartością należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane (czyli niebieskich).

Sporo osób zastanawia się też, co robić z paragonami ze sklepu. Przedstawiciel MPO odpowiada: paragony powinno się wrzucać do pojemników na selektywną zbiórkę. Tymczasem internet jest pełen informacji, że papieru termicznego, a więc m.in. paragonów, nie należy wrzucać do żółtego pojemnika, bo papier tego rodzaju nie podlega procesowi recyklingu.

- Faktycznie jest tak, że gdyby przywieźć do papierni ciężarówkę paragonów, to nie zostałyby one przyjęte, bo mogą zanieczyścić produkcję papieru. W rzeczywistości nigdy tak się przecież nie dzieje, a paragony stanowią promil wagowy w zbieranej i oddawanej do recyklingu makulaturze. Chodzi o to, by system segregacji był możliwie prosty, bez wielkiej liczby wyjątków i odstępstw od reguł. W strumieniu makulatury, którą oddajemy do recyklingu, znajdują się również paragony i nigdy nie zdarzyło się, żeby papiernia nie przyjęła ładunku ze względu na zbyt dużą ilość paragonów - tłumaczy jednak rzecznik MPO.

Generalnie co do papieru rzecznik wskazuje jeszcze, że jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy dany materiał faktycznie jest papierowy i czy nadaje się do recyklingu, wystarczy że spróbuje go przerwać. - Jeżeli się to uda, to zawartość papieru w papierowym odpadzie jest wystarczająca do tego, aby go recyklować. Jeśli przerwać się nie da, to nie jest to materiał nadający się do recyklingu - mówi Piotr Odorczuk.

Sprawdź, gdzie wrzucać inne odpady, które przy segregowaniu budzą wątpliwości.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 9

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski