Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopotliwe terminy

Redakcja
W grudniu każdego roku gminy uchwalają stawki podatków i opłat lokalnych, m.in. podatku od nieruchomości i samochodów, opłaty administracyjne czy tzw. taksy klimatyczne. Najczęściej uchwały w tej sprawie podejmowane są w drugiej połowie miesiąca, a nierzadko zdarza się, że w okresie między świętami Bożego Narodzenia i sylwestrem. Uchwały muszą być podjęte do końca roku, by nowe stawki mogły obowiązywać w roku następnym; jeżeli termin nie zostanie zachowany, w nowym roku obowiązują stawki z roku poprzedniego.

Czy będą podwyżki podatków i opłat lokalnych?

   (INF. WŁ.) Gminy będą mieć ogromne kłopoty z uchwaleniem stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2002. Do tej pory największym problemem była wysokość podwyżek, teraz przeszkodą nie do pokonania może okazać się czas potrzebny na opublikowanie stawek podatków i opłat w Dzienniku Urzędowym Wojewody.
   Samorząd lokalny nie może wcześniej zdecydować o stawkach podatków i opłat na rok 2002, bo dopiero pod koniec listopada minister finansów określa ich maksymalną, dopuszczalną wysokość (wtedy ukazują się dane GUS stanowiące podstawę wyliczeń). Rozporządzenie w tej sprawie (bez którego nie można podjąć uchwał rady) często jest publikowane w Dzienniku Ustaw w pierwszych dniach grudnia.
   W tym roku gminy będą miały jeszcze jeden kłopot. Od 1 stycznia 2001 r. wszystkie przepisy o charakterze prawa lokalnego - a takim prawem są stawki podatków i opłat - muszą być publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody. Każda z uchwał obowiązuje dopiero w 14 dni po dacie wydania dziennika. Oznacza to, że uchwały powinny być opublikowane najpóźniej w połowie grudnia, czyli, że muszą być podjęte na początku miesiąca. A to praktycznie jest niemożliwe. Trzeba też pamiętać, że wojewoda w połowie grudnia musiałby opublikować uchwały wszystkich rad gmin; w Małopolsce dotyczyłoby to 182 gmin i każda z nich miałaby kilka uchwał.
   Samorządy wielokrotnie zwracały uwagę na problem. Przygotowano nawet projekt nowelizacji ustawy, która zniosłaby nieżyciowe przepisy, ale Sejm nie zdążył się nią zająć.
(GEG)
   
   Szary obywatel mógłby się tylko cieszyć z tego, że nie będzie podwyżki podatków i opłat lokalnych. Dla samorządów oznacza to jednak dodatkowe kłopoty finansowe, obok mniejszych wpływów z dziurawego budżetu państwa. Najprawdopodobniej nowy parlament będzie naciskany przez samorządowców, by jedną z pierwszych jego decyzji było zniesienie obowiązku publikowania uchwał rad gmin i powiatów w dziennikach wojewody.
GRZEGORZ SKOWRON

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski