Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klowni z Czerwonych Nosków pomagaja operowanym dzieciom w Krakowie

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
CZERWONE NOSKI Klown w Szpitalu
Od stycznia tego roku personel medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego ma nietypową pomoc przy operacjach małych pacjentów: na bloku działają klowni medyczni. To efekt współpracy placówki z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu. Dzięki niej w ciągu roku dodatkową opieką zostanie objętych nawet kilkaset operowanych dzieci.

Lęk, ból i smutek przed poważną operacją, na przykład przeszczepem, towarzyszą niemal zawsze małym pacjentom. Na dodatek, w pewnym momencie konieczna jest rozłąka z rodzicem lub opiekunem. Właśnie dlatego tak cenna jest obecność wspierającej, radosnej, profesjonalnie przeszkolonej osoby, jaką jest klown medyczny.

Od stycznia tego roku klowni medyczni Czerwonych Nosków towarzyszą dzieciom na bloku operacyjnym w szpitalu w Prokocimiu. Wchodzą nawet za tzw. czerwoną linię na bloku operacyjnym, czyli tam, gdzie nie może wejść nawet rodzic. Taki program fundacja prowadzi już w lecznicach w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.
W Krakowie klowni z „Pogotowia Uśmiechu” pomagają także przy badaniach rezonansem magnetycznym.
Klowni śpiewają z małym pacjentem w drodze na salę operacyjną, zmieniając to w scenę z musicalu lub filmu science-fiction, dodają otuchy personelowi i wspierają spiętych operacją rodziców.

- To wymagająca, ale niezwykle inspirująca praca. Ostatnio na przykład wjechałem na blok z dziewczynką, którą poznałem w sali przygotowawczej do operacji. Dzięki naszej wcześniejszej rozmowie, zabawie i wygłupom mała pacjentka była tak zadowolona i rozbawiona, że lekarz przeprowadzający operację zdecydował, że premedykacja (czyli środki uspokajające przed operacją) wcale nie będzie potrzebna! – mówi z zadowoleniem Michał Brańka z Fundacji Czerwone Noski Klown w Szpitalu.

Pozytywny wpływ Pogotowia Uśmiechu został udowodniony w badaniach naukowych. Wynika z nich, że dzieci, którym towarzyszy klown medyczny
potrzebują mniej czasu niezbędnego do znieczulenia, spędzają mniej czasu na bloku operacyjnym i szybciej dochodzą do zdrowia. Co więcej, u matek, które mają wsparcie klowna medycznego, odnotowano znacznie zmniejszony poziom lęku.

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Klowni z Czerwonych Nosków pomagaja operowanym dzieciom w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski