Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klub potrzebny w środowisku

pan
Nadwiślanka Okleśna obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Zespół w swojej historii przechodził wloty i upadki, grając w ligach: krakowskich i chrzanowskich.

50 lat Nadwiślanki Okleśna

Podczas okolicznościowej akademii obecni byli przedstawiciele władz gminy Alwernia, władze Małopolskiego Związku Piłki Nożnej z prezesem Ryszardem Niemcem na czele, władze Podokręgu Wadowice, Podokręgu Kraków oraz sąsiednich klubów z gminy Alwernia i podokręgu chrzanowskiego.
Jak to zwykle podczas takich uroczystości bywa, najlepsi działacze otrzymali okolicznościowe medale i odznaczenia. Złote medale Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Jan Rychlik, Franciszek Noworyta i Józef Cichoń, były prezes i zawodnik Nadwiślanki. Brązowe medale KOZPN odebrali: Franciszek Przejczowski, Bronisław Bolek i Henryk Łaskawski. Złote Honorowe Odznaki Podokręgu Chrzanów otrzymali: Kazimierz Baran, Stefan Macuda, Mieczysław Sibik, Jerzy Wajda, srebrne: Marek Brzezoń, Mieczysław Ciszewski, Jan Chodacki, Stanisłąw Łatak, Karol Macuda, Władysław Wosik, a**brązowe**: Ireneusz Armatys, Eugeniusz Jakóbik i Andrzej Skwarczyński.
Główną atrakcją obchodów jubileuszowych był piłkarski mecz oldbojów pomiędzy Nadwiślanką a Wisłą Kraków. "Biała Gwiazda" była bezlitosna, wygrywając 10-1. Dawni gwiazdorzy z Krakowa przywieźli piłkę z podpisami obecnych mistrzów Polski, która została zlicytowana za ponad tysiąc złotych. Impreza, mimo że pogoda nie dopisała, była bardzo udana, a miejscowa społeczność pokazała, że klub jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w tej miejscowości.
W 1956 roku Nadwiślanka zaczęła rozgrywać mecze w klasie C, prowadzonej przez Podokręg w Chrzanowie. W pierwszym meczu towarzyskim Nadwiślanka uległa Unii Kwaczała 0-2, a w zawodach ligowych Tęczy Tenczynek 0-22! Słaby start zmotywował piłkarzy, którzy w kolejnych meczach spisywali się coraz lepiej. Nadwiślanka na rok zawiesiła działalność.
W 1974 roku - pod wodzą Franciszka Przejczowskiego - awansowała do klasy B. W 1983 roku zespół awansował do krakowskiej klasy A pod wodzą Józefa Cichonia i Mieczysława Sibika. Rywalizował w niej wówczas z: Garbarnią, Świtem Krzeszowice, Wawelem, Skawinką i Słomniczanką. Po roku przyszedł spadek do klasy B, a w kolejnym do C, ponieważ ambicje przerosły możliwości klubu.
W 1990 roku znów na rok zespół zawiesił działalność. Od 1994 roku po raz kolejny wystartował od klasy C, a strzałem w dziesiątkę było zaangażowanie w roli grającego trenera Mieczysława Szczurka, znanego z występów w Górniku Siersza i sąsiedniej Alwerni. Wspólnie z prezesem Józefem Cichoniem stworzyli silny i prężny klub, który obecnie gra w klasie A, posiada rezerwy oraz zespoły juniorów starszych i młodszych oraz trampkarzy.
Oprócz sukcesów sportowych Nadwiślanka może pochwalić się sukcesami organizacyjnymi. Dzięki społecznej pracy działaczy i mieszkańców klub ma znakomity obiekt sportowy z krytą trybuną i dobrym zapleczem. Od kilku miesięcy działa nowy zarząd, na czele którego stoi Ireneusz Armatys. Dawny prezes, Józef Cichoń, zrezygnował, bowiem pełni funkcję prezesa Podokregu Chrzanów i członka zarządu Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.
(pan)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski