Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klucze. W budynku po Zespole Szkół powstaną mieszkania wspomagane dla niepełnosprawnych intelektualnie

Katarzyna Sipika-Ponikowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska
Centrum Wsparcia i Terapii Osób Niepełnosprawnych i ich rodzin powstanie w Kluczach. Będą tam między innymi mieszkania wspomagane. To pierwsza tego typu inwestycja w Małopolsce zachodniej. Jej organizatorzy potrzebują jednak finansowego wsparcia.

Mieszkania będą przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które potrzebują pomocy, by nauczyć się samodzielnie funkcjonować w normalnym życiu.

- Będą się uczyć życia pod nadzorem pod okiem fachowców - wyjaśnia Justyna Dorobisz z wolbromskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które otwiera kluczewskie Centrum.

Niepełnosprawni będą wracać po Warsztatach Terapii Zajęciowej do swoich własnych mieszkań. W budynku odbywać się też będą m.in. zajęcia z pracownikiem socjalnym, psychologiem, trenerem pracy. - Chodzi o zapewnienie tym ludziom aktywizacji zawodowej. Chcemy dać im szansę odnalezienia się na rynku pracy dzięki uzyskaniu kompetencji zawodowych - dodaje Justyna Dorobisz.

Centrum Wsparcia i Terapii znajdować się będzie w budynku po byłym Zespole Szkół w Kluczach. Placówka zapewni podopiecznym kompleksową pomoc, m.in. rehabilitację czy specjalistyczne terapie. Będzie wspierała również członków rodzin osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie np. pomocy psychologicznej i innej w zależności od potrzeb.

W Centrum zorganizowana zostanie też placówka wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Podopieczni będą mieli zagwarantowaną opiekę oraz pomoc w nauce. Zajęcia odbywać się będą indywidualnie i grupowo od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych oraz w soboty od rana do godz. 14-15. - To także nowa rzecz dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Po zajęciach w szkołach i ośrodkach będą mogły tu przyjść i ciekawie spędzić czas - nie kryje zadowolenia Justyna Dorobisz.

Zbiórka na Centrum

Na utworzenie Centrum w Kluczach stowarzyszenie pozyskało w użyczenie na okres 20 lat budynek po Zespole Szkół. Obecnie trwają przygotowania do gruntownej modernizacji. Prace mają się zakończyć do końca 2019 r.

Udało się już pozyskać na ten cel prawie 6 mln zł dofinansowania. Jednak z uwagi na wzrost cen w budownictwie stowarzyszenie potrzebuje jeszcze 590 tys. zł do całkowitego zamknięcia inwestycji. Prowadzona jest zbiórka pieniędzy:

KLIKNIJ TUTAJ

.

- Powstanie takiego ośrodka jest bardzo potrzebne naszej gminie - nie ukrywa Norbert Bień, wójt gminy Klucze. I apeluje, by wspomóc zbiórkę.

Zajęcia po południu

Zresztą nie tylko gminie, ale całemu regionowi. Zapotrzebowanie na mieszkania wspomagane czy zajęcia popołudniowe dla dzieciaków jest ogromne. - I dlatego właśnie to robimy - podkreśla Justyna Dorobisz.

W Centrum w Kluczach na początek powstanie 12 mieszkań wspomaganych. Dodatkowo 70 dorosłych objętych będzie aktywizacją zawodową. 72 dzieci skorzysta z popołudniowych zajęć.

Funkcjonujące w powiecie OREW-y czy WTZ-ety oferują zajęcia do popołudnia. - Chcemy w ten sposób odciążyć ich rodziny - wyjaśnia Justyna Dorobisz.

Gdzie po pomoc?

* Powiat olkuski
Osoby niepełnosprawne intelektualnie od 3 do 25 roku życia mogą obecnie korzystać z zajęć organizowanych przez OREW w Olkuszu i Wolbromiu. Wolbromska placówka jest obecnie największą tego typu w Polsce. Ma 140 wychowanków. Dla osób dorosłych przeznaczone są z kolei Warsztaty Terapii Zajęciowej, m.in. w Olkuszu i Lgocie Wolbromskiej.

* Powiat chrzanowski
Fundacja im. Brata Alberta bardzo prężnie działa w pow. chrzanowskim, gdzie ma swoje ośrodki w Chrzanowie, Libiążu i Trzebini. Łącznie w warsztatach terapii zajęciowej uczestniczy tam 95 niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych osób. Od stycznia w Trzebini ma zostać także uruchomione przedszkole dla 60 niepełnosprawnych dzieci. Prowadzona będzie tam szeroka gama terapii. Dla każdego dziecka zostanie przygotowany indywidualny program.

Jednym z największych zwycięzców tegorocznych wyborów samorządowych w powiecie olkuskim jest Piotr Gamrot, dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu, który został radnym powiatowym.  Zagłosowało na niego 2644 osób. Nic dziwnego! To człowiek pełen pasji, pomysłów, który od lat zmienia oblicze nie tylko Domu Kultury i lokalnego kina, ale całego Wolbromia.

Wolbrom. Według Piotra Gamrota prowadzenie Domu Kultury to m...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Klucze. W budynku po Zespole Szkół powstaną mieszkania wspomagane dla niepełnosprawnych intelektualnie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski