Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kminek dla niejadka, rumianek przy kolkach

Dorota Dejmek
Zioła są także niezastąpione w kuchni. Niektóre można stosować zamiast soli nie tylko w diecie dziecka
Zioła są także niezastąpione w kuchni. Niektóre można stosować zamiast soli nie tylko w diecie dziecka Fot. 123rf
Zioła. Ze względu na delikatne, ale skuteczne działanie polecane są niemowlętom i dzieciom.

Zioła to pierwsze leki naszych przodków. Od wieków stosowane były w leczeniu wielu schorzeń oraz jako przyprawy do potraw. Także i dziś nie możemy się obejść bez ziół, zarówno w medycynie, jak i w kulinariach. Łagodzą zaburzenia ze strony układu pokarmowego, pomagają zwalczać infekcje, są sprawdzonym środkiem profilaktycznym, a także wzbogacają smak wielu dań. Ze względu na delikatne, lecz skuteczne działanie polecane są szczególnie w łagodzeniu dolegli- wości u dzieci i niemowląt. Jednak nie każda roślina sprawdza się jako środek zaradczy. Rodzic powinien dokładnie zapoznać się ze specyfiką danego zioła, a przed podaniem go dziecku skonsultować się z pediatrą.

Rumianek

Rumianek działa przeciwskur-czowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a także, w pewnym stopniu, na drogi żółciowe i moczowe. Ziele zwiększa też wydzielanie soków trawiennych i reguluje fermentację w jelitach - z tego powodu jest bardzo cennym lekiem dla dzieci. Jego podstawowym składnikiem leczniczym jest olejek eteryczny o działaniu przeciwalergicznym, przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Co więcej, substancja ta wzmaga aktywność układu odpornościo- wego, wspomaga usuwanie gazów, a także wykazuje działanie uspokajające.

Rumianek może być stosowany już w pierwszych tygodniach życia, np. w postaci naparu, który doskonale łagodzi wzdęcia i wywołane przez nie kolki jelitowe, często spotykane szczególnie przy karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym. Właściwości antyseptyczne i łagodzące olejku rumiankowego idealnie sprawdzają się także w okresie ząbkowania. Koszyczek rumianku można także zastosować zewnętrzne. Przy przeziębieniach nieco starszym dzieciom można przygotować antybakteryjną inhalację z dodatkiem olejku eterycznego, natomiast w przypadku odparzeń, alergii skórnych, pleśniawek czy zapalenia spojówek świetnie sprawdzą się okłady z naparu rumiankowego.

Koper włoski

Należy do najstarszych przypraw i roślin leczniczych. Dziś powszechnie uprawiany nie tylko na zieloną natkę (zawiera wapń, żelazo, fosfor, prowitaminę A, witaminy C, D, E, K, witaminy z grupy B, ponadto H), ale i dla nasion (olejek lotny, związki kumarynowe, olej, substancje białkowe, kwasy, związki flawonoidowe) oraz całego ziela: korzenia, łodygi, liści, baldachów wraz z niezbyt jeszcze dojrzałymi nasionami. Surowcem leczniczym są nasiona, które mają skład zbliżony do owoców kminku i analogiczne, lecz łagodniejsze działanie, dlatego polecane są zwłaszcza dla dzieci.

Koper włoski pomaga szczególnie w przypadku bolesnych skurczów i bólów brzuszka, działa wiatropędnie i rozluźnia-jąco. Mogą stosować go także karmiące piersią mamy, ponieważ zwiększa produkcję pokarmu. Maluchom karmionym sztucznie napar z koperku można dodawać do mieszanki mlecznej, równie dobrze sprawdza się on także jako tradycyjny napar.

Anyżek i kminek

Działanie podobne do kopru włoskiego wykazuje także anyżek, który ze względu na zawartość substancji o nazwie anetol może być stosowany jako środek wykrztuśny oraz antybakteryjny przy leczeniu stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Na problemy z układem trawiennym, np. nudności, kolki jelitowe, a także brak łaknienia zaleca się stosowanie kminku, który pobudza wydzielanie soku żołądkowego, a także rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego.

Jak stosować?

- Lecznicze napary można samemu przygotować w domu, zalewając wrzątkiem torebkę lub łyżkę stołową danego ziela - komentuje Katarzyna Barwińska z firmy Holle, producenta ekologicznej żywności dla dzieci i niemowląt. - Rumianek zaparzać należy pod przykryciem około 15 minut, natomiast koper i anyż nieco dłużej - do pół godziny.

Napar z rumianku należy rozcieńczyć tak, by uzyskał on jasnożółtą barwę. Tak przygotowane napary podajemy dziecku kilka razy dziennie za pomocą małej łyżeczki lub dodajemy do mieszanki mlecznej, jeśli dziecko karmione jest sztucznie. Można skorzystać także z gotowych przetworów zielarskich - herbatek przeznaczonych specjalnie dla niemowląt. Te najlepsze zawierają mieszanki ziół dobrane proporcjonalnie tak, aby łączyć ich działanie rozluźniające, regulujące i przeciwwzdęciowe.

Zioła w kuchni

Zioła polecane do pielęgnacji dzieci i niemowląt znajdują zastosowanie także w kuchni. Warto stosować je zamiast soli, która ze względu na zawartość sodu może obciążać niewykształcone jeszcze w pełni nerki dziecka.

Przykładowo - kąpiel w tymianku to naturalne remedium na przeziębienie, szczególnie w pierwszym jego stadium, a także dobry sposób na poprawę krążenia oraz ulgę w stanach zapalnych. Ale ziele tymianku jest również doskonałą przyprawą o orzeźwiającym zapachu, idealną do dań z pomidorów, a także pomocną w niwelowaniu charakterystycznego zapachu ryb morskich. Wspomniany wcześniej kminek (działa wiatropędnie) stosuje się do potraw z kapusty i roślin strączkowych, które mogą być podawane dzieciom dopiero wtedy, kiedy ich układ pokarmowy będzie na to gotowy, czyli około 2. roku życia (wyjątkiem jest fasolka szparagowa i groszek cukrowy, które mogą być podawane dzieciom już poniżej roku życia).

Zioła są także pomocne w doraźnym łagodzeniu stanów bólowych i chorobowych o lekkim oraz umiarkowanym natężeniu u niemowląt i dzieci. Jednak jeśli dolegliwości nasilają się lub zaczynają towarzyszyć im inne objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski