Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja dla zdrowia

SYP
OLKUSZ. - Czy jest możliwe, aby powiat o nie najlepszych wskaźnikach w Polsce uczynić najzdrowszym powiatem Europy? Jest to cel odległy, ale osiągalny - mówił dr hab. Rafał Niżankowski podczas konferencji "Dbasz o zdrowie - postaw na profilaktykę", jaka odbyła się wczoraj w olkuskim Domu Kultury.

Współtwórcy programu "Najzdrowszy Powiat Europy". Fot. Jacek Sypień

Po przywitaniu zaproszonych gości przez starostę Jerzego Kwaśniewskiego oraz Agatę Knapik, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, prezentację programu "Najzdrowszy Powiat Europy" przedstawił Rafał Niżankowski, małopolski inspektor sanitarny. - Jeśli ten program zostanie przetestowany w jednym powiecie i się powiedzie, to potem zostanie wprowadzony na innych terenach - mówił Niżankowski, który podkreślał, że o wyborze powiatu olkuskiego zdecydowała nie tylko jego wielkość i fakt równowagi ludności wsi i miast, co także wieloletnie zaangażowanie Agaty Knapik w profilaktykę prozdrowotną. Jak się okazuje, za nasze zdrowie jedynie w 25 proc. odpowiada medycyna, a w 50 proc. my sami, czyli tryb życia, jakie prowadzimy. Jeśli chcemy być zdrowsi - musimy zmienić nasze nawyki. Jak mówią światowe badania, czynnikiem, który powoduje najwięcej zgonów jest nadciśnienie tętnicze. W Polsce cierpi na nie 30 proc. populacji, a kolejne 30 proc., to grupa ryzyka. Tymczasem nadciśnienie jest leczone u zaledwie 12 proc. mieszkańców. Dlatego jednym z eksperymentów w ramach tego programu będzie udostępnienie mieszkańcom soli kuchennej w postaci mieszaniny chlorku sodu i potasu, która jest zdrowsza, niż zwykła sól.

Realizacja projektu będzie się składała z kilku, powiązanych ze sobą elementów. Pierwszy to profilaktyka, czyli szczepienia, wczesne wykrywanie chorób i udzielanie porad. W tym celu w olkuskim sanepidzie zostanie utworzone prewentorium. Wstępnie zakłada się, że będzie tu prowadzone 12 programów profilaktycznych. Ich efektem ma być wzrost wykrywalności nadciśnienia, nowotworów, zaburzeń gospodarki lipidowej i depresji wśród dzieci i młodzieży, a w efekcie spadek zapadalności na te choroby cywilizacyjne. Kolejne etapy, to edukacja zdrowotna oraz promocja zdrowego trybu życia. Nowością jest to, że wszystkie te działania zostaną skupione w jednym miejscu, czyli w prewentorium.

Efektem wprowadzenia programu ma być poprawa stanu zdrowia mieszkańców, zmniejszenie wydatków na lecznictwo szpitalne i specjalistyczne, mniejsza absencja chorobowa oraz wydłużenie średniej życia mieszkańców powiatu. Realizacja projektu zakłada współdziałanie różnych jednostek. Poza wojewódzkim i powiatowym sanepidem oraz starostwem, kluczowymi partnerami będą także; Narodowy Fundusz Zdrowia, szpital, lekarze rodzinni i pielęgniarki, a także kościół, nauczyciele, media i lokalne firmy.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski