Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieca dolegliwość

Redakcja
Dopiero w 1987 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne sklasyfikowało fibromialgię (FM) jako chorobę, ale i tak osoba cierpiąca na tę przypadłość w USA musi przeciętnie chorować przez 5 lat i odwiedzić 5 lekarzy, aby doczekać się prawidłowego rozpoznania. W Polsce oprócz specjalistów od leczenia bólu i reumatologów prawdopodobnie niewielu lekarzy wie o istnieniu FM. Spośród chorujących na fibromialgię 85 proc. stanowią kobiety, 15 proc. mężczyźni, dlatego określana jest jako dolegliwość typowo kobieca.

Fibromialgia (FM)

   
   Aż 97 proc. pacjentów uskarżających się na cierpienia wywołane przewlekłym bólem doznaje tych nieprzyjemnych doznań na skutek uszkodzenia tkanek organizmu. Drażnienie receptorów, czyli zakończeń nerwowych, spowodowane uszkodzeniami tkanek, odbierane jest jako ból. Ten rodzaj bólu nazywamy więc receptorowym. Leczenie w tym przypadku polega na usunięciu przyczyny: stanu zapalnego jakiegoś organu, wyleczeniu urazu czy uszkodzenia narządów wewnętrznych.
   Około 1 proc. pacjentów cierpi na inny rodzaj bólu - tzw. ból neuropatyczny (samoistne wyładowania wzbudzane w nerwie). Objawia się jako mrowienie, drętwienie, zaburzenia czucia, nadwrażliwość na dotyk i "strzelanie" wzdłuż nerwu. Takie dolegliwości występują np. w przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego, neuralgii popółpaścowej czy po amputacji kończyn (bóle fantomowe).
   Pozostałe 2 proc. przypadków bólu przewlekłego przypada właśnie na fibromialgię, chorobę o niejasnym pochodzeniu i trudno rozpoznawaną przez lekarzy. - Fibromialgia dotyka zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy. Objawia się bólami mięśniowo-stawowymi, nadmierną tkliwością w kilkunastu punktach ciała, zwłaszcza w okolicy szyi i dolnej części pleców. Towarzyszą jej bóle głowy, brzucha, nadwrażliwość jelit i ogólne ogromne zmęczenie - tłumaczy doc. dr n. med. Jan Dobrogowski, kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu CM UJ. Pacjentki skarżą się ponadto na niedokrwienie kończyn, objawiające się zimnymi dłońmi i stopami. Tym wszystkim dolegliwościom fizycznym towarzyszy najczęściej depresja i nadmierna płaczliwość.
   - Przypuszcza się, że fibromialgia powstaje na skutek zaburzeń neurowydzielniczych w okresie menopauzy - dodaje doc. Dobrogowski. Niestety, ból wywołany fibromialgią jest oporny na leczenie farmakologiczne. Część lekarzy poleca leki antydepresyjne, ale skuteczniejsze wydaje się leczenie skojarzone, łączące farmakoterapię z rehabilitacją (fizykoterapia, laseroterapia), mającą utrzymać układ kostno-stawowy w stanie samowystarczalności oraz techniki relaksacyjne. Fibromialgia jest drugim po zapaleniu kości i stawów najczęstszym schorzeniem układu mięśniowo-szkieletowego. Wg statystyk amerykańskich, cierpi na nią 3,5 proc. wszystkich kobiet i 0,5 proc. mężczyzn. EP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski