Jednym z przewodników młodych adeptek nauki będzie dr Bożena Tyliszczak, obsypana sukcesami wynalazczyni z Politechniki Krakowskiej.
Program kobiecego mentoringu jest częścią projektu „Lean in STEM”, którego celem jest wspieranie karier kobiet w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Wśród mentorek znalazła się dr Bożena Tyliszczak z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK. W swoich badaniach zajmuje się interdyscyplinarną tematyką związaną z technologią chemiczną, inżynierią materiałową, nanotechnologią i biotechnologią.
Otrzymała za nie ponad 40 nagród i wyróżnień na międzynarodowych wystawach wynalazków. Jest laureatką prestiżowych programów stypendialnych dla młodych naukowców, także TOP 500 Innovators, członkinią Rady Młodych Naukowców przy MNiSW.
– Ideę programu mentoringowego dla kobiet, pierwszą taką w Polsce, uważam za niezwykle cenną – mówi dr Bożena Tyliszczak. – Studia w obszarach nauk ścisłych i technicznych są postrzegane jako trudne i wiele studentek się ich obawia. Celem programu jest zachęcenie kobiet do podjęcia takiego wyzwania i pokazanie możliwości, jakie daje takie wykształcenie. Przykłady udanych karier pań w branżach technologicznych potwierdzają, że kobiety mogą sobie w nich znakomicie radzić. Sama mam wiele pozytywnych doświadczeń ze współpracy z kobietami. W zespole badawczym, którym kieruję, to właśnie panie stanowią większość. Razem z moją koleżanką ze studiów dr hab. inż. Agnieszką Sobczak-Kupiec stworzyłyśmy dwa start-upy technologiczne.
Dr Tyliszczak podkreśla, że na swojej drodze zawodowej także spotkała mentorów, którzy wywarli ogromny wpływ na jej karierę. – Promotor mojej dysertacji doktorskiej profesor Krzysztof Pielichowski motywuje mnie do prowadzenia interesujących prac naukowych, umożliwił mi też zbudowanie własnego zespołu badawczego. Często rozmawiamy o kierunkach rozwoju mojej kariery naukowej.
Uczestniczę też w programie Skills-Mentoring Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest umożliwienie młodym naukowcom z Polski nawiązania współpracy z uczonymi o uznanym dorobku. Współpracuję w nim z mentorem prof. Janem Sefcikiem z University of Strathclyde w __Glasgow.
W programie „Lean in STEM” studentki i absolwentki kierunków technicznych i ścisłych mogą wysłać swoją aplikację do jednej z 13 mentorek: prezesów dużych firm technologicznych, inżynierów i naukowców, ekspertów w swoich dziedzinach. – Czekam na aplikacje nie tylko od kandydatek zainteresowanych dyscyplinami, w których się specjalizuję.
Najważniejsza będzie motywacja kandydatki do udziału w programie i osobistego rozwoju – mówi Bożena Tyliszczak. Program mentoringu kobiecego w branży technologicznej i nauce realizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z Ambasadą USA, Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji i partnerami technologicznymi. Aplikacje można składać przez stronę internetową programu www.leaninstem.pl.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?