Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety coraz częściej chcą nosić mundur

Marcin Warszawski
W Małopolsce w służbie więziennej jest 297 funkcjonariuszek. To około 16 procent osób, pracujących w tym zawodzie. Natomiast w krakowskiej straży miejskiej kobiety to 25 procent zatrudnionych
W Małopolsce w służbie więziennej jest 297 funkcjonariuszek. To około 16 procent osób, pracujących w tym zawodzie. Natomiast w krakowskiej straży miejskiej kobiety to 25 procent zatrudnionych Marcin Warszawski
Zatrudnienie. W policji, izbie celnej czy straży granicznej panie obalają stereotypy, często radząc sobie lepiej na służbie od mężczyzn

Krakowskie Forum Kobiet Służb Mundurowych, które odbyło się wczoraj w Akademii Ignatianum, było okazją do wymiany doświadczeń przez kobiety pracujące w zawodach, które postrzegane są z reguły jako męskie profesje.

- Niektóre kobiety idą do "mundurówki", bo to rodzinna tradycja. Inne - bo chcą się przeciwstawić stereotypom. Jednak większość postrzega służbę jako stabilną i w miarę dobrze płatną pracę - powiedziała kpt. Katarzyna Brzezińska, starszy psycholog Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Pińczowie.

Okazuje się, że tylko w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Krakowie spośród 1880 funkcjonariuszy 297 to kobiety (ok. 16 procent).

- Praca w więziennictwie jest rzeczywiście zdominowana przez mężczyzn, ale nigdy nie spotkałam się z przypadkiem dyskryminacji czy złego traktowania - oceniła mł. chor. Katarzyna Szczepańska, pielęgniarka Aresztu Śledczego w Krakowie.
Jeszcze więcej kobiet pracuje w szeregach małopolskiej policji. Pośród garnizonu liczącego około 7,5 tysiąca osób jest 951 policjantek. Zatem coósmy funkcjonariusz w regionie jest kobietą.

- Dla nas ta praca jest bardzo atrakcyjna ze względu na jej nieprzewidywalność i codzienne wyzwania. Na służbie trudno o monotonię - ocenia asp. Joanna Biel-Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Dodała, że w policji kobiety są lepiej wykształcone od mężczyzn, ale zdecydowanie rzadziej pełnią funkcje kierownicze. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie stanowiska kierownicze zajmuje tylko 6 kobiet.

Dużo większych odsetek kobiet pracuje w służbach umundurowanych, jak straż miejska. W krakowskiej komendzie zatrudnionych jest około 440 pracowników, z czego jedna czwarta to kobiety i jest to tendencja rosnąca. W trakcie ostatniego naboru było bardzo duże zainteresowanie pracą w straży miejskiej wśród krakowianek.

Co ciekawe, to kobiety były w czołówce, jeśli chodzi o spełnianie kryteriów. - Większość kobiet, które aplikują do pracy w służbach mundurowych, doskonale zdaje sobie sprawę, co je czeka i z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć - zapewnia Marta Cieśla, zastępca komendanta krakowskiej straży miejskiej. Podkreśla, że wiele kobiet ma po prostu predyspozycje, by nosić odznakę.

Na wczorajszym spotkaniu małopolskie kobiety pracujące w mundurach podkreślały, że nigdy nie chciały i nie mają taryfy ulgowej wśród kolegów po fachu. - W trakcie wielu interwencji mamy do czynienia z ludźmi, którzy są na bakier z prawem i mają kryminalną przeszłość. Ich nie obchodzi fakt, czy funkcjonariusz jest kobietą, dlatego musimy umieć sobie radzić w nawet najbardziej kryzysowych sytuacjach - przyznała kpt. Katarzyna Brzezińska ze służby więziennej. Jednocześnie potwierdziła, że kobieta w mundurze potrafi łagodzić obyczaje nawet największych przestępców. - Ale nie po to jesteśmy przyjmowane do służby - zaznaczyła Brzezińska.

Ważną inicjatywą, która ma pomóc kobietom pracującym w "mundurówce" jest powstająca właśnie Platforma Kobiet Służb Mundurowych. Nowy organ ma zajmować się m.in. kwestią stworzenia w służbach pełnomocników ds. kobiet czy organizacją szkoleń podnoszących kompetencje przywódcze kobiet w mundurach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski