Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety prezentują zabytki powiatu krakowskiego, które trafiły do kalendarza. Panie w ludowych strojach w pałacach, dworach, przy kościołach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Panie z KGW na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Krakowie z udziałem władz powiatu podsumowały projekt i odebrały gotowe kalendarze
Panie z KGW na spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Krakowie z udziałem władz powiatu podsumowały projekt i odebrały gotowe kalendarze Barbara Ciryt
Zabytki Powiatu Krakowskiego okiem kół gospodyń wiejskich - to projekt, który wymyśliły panie z KGW Luborzyca. W efekcie powstał kalendarz na 2023 rok. Celem było promowanie najpiękniejszych obiektów architektonicznych w podkrakowskich miejscowościach, ale także pokazanie siły, energii, zaangażowania kobiet z kół gospodyń.

Panie pozowały przy pałacach, dworach, kościołach promując swoje organizacje wiejskie, ludowe stroje i zabytki powiatu.

Ciekawym i trafionym pomysłem było wydania kalendarza z najpiękniejszymi zabytkami powiatu krakowskiego, które promują panie z kół gospodyń wiejskich. Mamy piękne zabytki, o których warto przypominać, a jeśli robią to panie z KGW to efekt jest świetny. Ten projekt jest także promocją organizacji kobiecych. Przecież KGW to ogromna organizacja, zrzeszająca niezwykle aktywne kobiety, które włączają się we wszelkie przedsięwzięcia gminne, powiatowe, kościelne. To niezastąpiona grupa społeczna - mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski.

Projekt został dofinansowany z grantu przyznanego przez Starostwo Powiatowe w Krakowie. Tutaj wybrano zabytki do pokazania w kalendarzu i co za tym idzie wybrano KGW do promowania tych zabytków. Panie w swoich pięknych, ludowych strojach krakowskich prezentowały się znakomicie m.in. w uroczych wnętrzach pałacu w Igołomi, balkonach zamków w Korzkwi oraz Pieskowej Skale, na schodach dworów w Tomaszowicach, w plenerze przed dworem w Michałowicach, Kryspinowie, Czernichowie i zamkami w Rudnie i Ojcowie oraz w otoczeniu drewnianych kościółków w Czulicach, Racławicach, Woli Radziszowskiej.

Inicjatywa przedsiębiorczych kobiet z KGW Luborzyca

Projekt wydania kalendarza z zabytkami i kołami gospodyń wiejskich napisały panie z KGW Luborzyca: Katarzyna Konewecka-Hołój oraz Anna Kramarz i zawnioskowały o grant ze Starostwa Powiatowego w Krakowie.

Naszym celem było pokazanie piękna zabytków z różnych stron powiatu, z różnych epok, ale także piękna pań z KGW oraz całej tej naszej organizacji. Wydanie kalendarza było okazją do integracji kobiet z KGW, wspólnych spotkań, poznawania swoich działalności, strojów, imprez, wzajemne inspirowanie się. Przy okazji jest to też zwrócenie uwagi na niezwykle różnorodne zajęcia, działania i bogate doświadczenia gospodyń wiejskich - mówi Katarzyna Konewecka-Hołój.

Panie uczestniczące w projekcie podczas podsumowującego projekt spotkania w starostwie opowiadały o swoich organizacjach, działalności, tradycjach, imprezach.

- Nasza mała wioska Będkowice jest na końcu gminy Wielka Wieś. Mamy tam spokój, piękną przyrodę, co możemy przy okazji promować, opowiadać o tym, co mamy w najbliższym otoczeniu. Choć w tym projekcie zabytkiem, który prezentowałyśmy jest dwór w Tomaszowicach. Sam projekt uważamy za edukacyjne przedsięwzięcie umożliwiające poznanie ciekawych obiektów, które mamy czasem bardzo blisko, a niewiele o nich wiemy. A pozowanie do zdjęć do kalendarza było ciekawym doświadczeniem - mówi Marzena Bień, z KGW Będkowice.

Zdjęcia do kalendarza wykonał Krzysztof Kamiński, któremu podczas spotkania podsumowującego projekt panie dziękowały nie tyko za wspaniały efekt pracy, ale także cierpliwości i wyrozumiałość.

Zaś sam fotograf Krzysztof Kamiński wylicza, że w projekcie wzięło udział 134 panie, 13 panów i dwa konie z wozami. A sama praca w plenerze nad zdjęciami trwała trzy tygodnie.

Kartki z kalendarza powiatu krakowskiego

  • Styczeń - Zamek w Pieskowej Skale i KGW Wola Kalinowska (w gminie Sułoszowa)
  • Luty - Dwór w Tomaszowicach i KGW Będkowice (gmina Wielka Wieś)
  • Marzec - Kościół św. Mikołaja w Czulicach i KGW Luborzyca (gmina Kocmyrzów-Luborzyca)
  • Kwiecień - Zespół Dworsko-Parkowy w Czernichowie i KGW Dąbrowa Szlachecka (gmina Czernichów)
  • Maj - Zamek w Rudnie i KGW Rudno oraz KGW Filipowianki (gmina Krzeszowice)
  • Czerwiec - Kościół Narodzenia NMP w Racławicach i KGW Szklary (gmina Jerzmanowice-Przeginia)
  • Lipiec - Zespół Dworski w Michałowicach i KGW Masłomiąca (gmina Michałowice)
  • Sierpień - Kościół Wniebowzięcia NMP w Woli Radziszowskiej i KGW Wola Radziszowska (gmina Skawina)
  • Wrzesień - Zamek w Korzkwi i KGW Brzozówka (gmina Zielonki)
  • Październik - Pałac w Kryspinowie i KGW Kryspinianki (gmina Liszki)
  • Listopad - Ruiny Zamku w Ojcowie i KGW Poręba Laskowska (gmina Skała)
  • Grudzień - Pałac w Igołomi i KGW Pobiednik Mały i Wielki (gmina Igołomia-Wawrzeńczyce)

Torty jak marzenie! Cudeńka spod Krakowa robią teściowa z sy...

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski