Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety przełamują męski monopol

Źródło: LOTAMS
123RF
Stereotypy w pracy. W większości zawodów siła mięśniowa nie jest już elementem determinującym, lecz wiedza i doświadczenie.

Wiele kobiet pochodzi z rodzin, które zwykle oczekują od nich, aby realizowały się zawodowo w obszarach tradycyjnie zdominowanych przez kobiety, jak edukacja, opieka zdrowotna czy gastronomia. Są jednakże kobiety, które odkrywają nowe horyzonty, zarezerwowane do niedawna dla mężczyzn.

Mowa o kobietach pracujących w przemyśle lotniczym. Według danych Federal Aviation Administration (FAA), w niektórych przedsiębiorstwach operujących na rynku lotniczym kobiety stanowią około 4,1 proc. załogi, włączając mechaników lotniczych, instruktorów lotniczych, dyspozytorów, czy też mechaników pokładowych.

Ugruntowane przez lata stereotypy powoli się zmieniają, ma na to wpływ prowadzona już niemal od pół wieku kampania wyrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Istnieje szereg instytucji i strategii mających monitorować proces wyrównywania szans kobiet i mężczyzn, odpowiadających za szerzenie wiedzy z tego zakresu, a także odpowiedzialnych za określone inicjatywy ustawodawcze. W Polsce istnieje akcja „Dziewczyny na politechniki”. Ma na to wpływ również postęp technologiczny, wyrównujący niejako szanse kobiet w stosunku do mężczyzn, ponieważ siła mięśniowa nie jest już elementem determinującym, a wiedza i doświadczenie.

Dzięki tej korzystnej tendencji, również w polskiej organizacji obsługowej samolotów - Spółce LOTAMS, odnotowuje się znaczący wzrost zatrudnienia kobiet na stanowisku mechanika lotniczego. Analizując ostatnie 7 lat działalności Spółki, czyli od momentu wydzielenia pionu technicznego z PLL LOT S.A., odnotowano 10-krotny wzrost. W 2010 roku przedsiębiorstwo zatrudniało jedną kobietę na stanowisku mechanika lotniczego. W chwili obecnej dziewięć kobiet pracuje w obsłudze bazowej, 1 w obsłudze liniowej. Istotnym motywatorem do podjęcia tak trudnych wyzwań, jest zwykle potrzeba udowodnienia, że kobiety mogą wykonywać praktycznie każdy zawód.

Ogromny wkład w dywersyfikację zatrudnienia pod kątem płci mają również uczelnie techniczne, które nie dyskryminują kobiet, chcących rozwijać swoje skrzydła w lotnictwie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż studentki prezentują bardzo często ponadprzeciętne wyniki w nauce i umiejętność stawiania czoła nowym wyzwaniom.

Spółka LOTAMS również wychodzi naprzeciw żeńskim absolwentkom uczelni technicznych, oferując płatny staż i bezpłatne praktyki, wszystkim zdolnym i ambitnym adeptkom techniki. Przykładem są dwie stażystki I edycji programu stażowego „Zostań mechanikiem wyższych lotów”, które stanowią 10 proc. przyjętych stażystów. Jedna z nich podpisała niedawno umowę o pracę na stanowisku fittera, czyli mechanika w trakcie zdobywania licencji.

- Istnieje coraz większe zapotrzebowanie na usługi serwisowe wykonywane i poświadczane przez wysoko wykwalifikowany personel obsługowy, nie ma tutaj podziału na kobiety i mężczyzn. Rozwój technologii obniża bariery w zakresie predyspozycji fizycznych, dyskwalifikujących kobiety do wykonywania zawodu mechanika lotniczego. Spółka dodatkowo stara się wspierać kobiety poprzez różnego rodzaju działania, zdając sobie sprawę, że niejednokrotnie jest im trudniej godzić obowiązki zawodowe z __prywatnymi - mówi Rafał Momot, członek Zarządu, Dyrektor ds. Handlu i Rozwoju, LOTAMS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski