Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koci ogon

Grzegorz Tabasz
Dlaczego koty zawsze spadają na cztery łapy? Dzięki ogonowi. To nie tylko ozdoba i sposób wyrażania uczuć, ale i wyborny stabilizator lotu.

Koci ogon mieści dziesiątą część wszystkich kości zwierzaka. Jest giętki, elastyczny i doskonale umięśniony, dzięki czemu kot potrafi wyginać go na wszystkie możliwe sposoby. Unieść dumnie ku górze dla okazania doskonałego nastroju, lub nerwowo poruszać samym koniuszkiem.

Ostatnia ewolucja może być początkiem wybuchu agresji lub nagłego ataku. Co ciekawsze, w ten sam sposób używają ogona zarówno potężne tygrysy, jak i nasze dachowce. Ta sama anatomia, ta sama psyche, tylko waga (tudzież pazury i kły) nieco innych rozmiarów.

Z trzydziestu sześciu współcześnie żyjących kotów wszystkie używają ogona do tych samych celów i dokładnie w ten sam sposób. Skaczący na dystans dziesięciu metrów tygrys bengalski i spadający z oparcia fotela domowy pieszczoch zawsze spadną na cztery łapy, manewrując w odpowiedni sposób ogonem. Mruczek pozbawiony ogona traci nie tylko urok osobisty, ale również całą kocią zwinność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski