Kocmyrzów. Jest biblioteka, plac zabaw, altana, domek dla książki, lawendowa skarpa i od niedawna tężnia

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Udostępnij:
W Kocmyrzowie w gminie Kocmyrzów-Luborzyca mieszkańcy mogą spędzać czas na terenie rekreacyjnym, na którym wciąż przybywa atrakcji. Niedawno powiększył się on o tężnię.

Kliknij w przycisk "galeria" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

FLESZ - Zaczęliśmy więcej czytać

Kompleks rekreacyjny wokół budynku, w którym dawniej mieściła się szkoła, powstaje systematycznie od kilku lat i pięknieje.
Teraz znajduje się w nim filia Gminnej Biblioteki Publicznej oraz siedziba „Klubu Senior Plus”.

- Dwa lata temu została postawiona altana, w zeszłym roku na placu zabaw przybyło urządzeń dla dzieci oraz powstał dodatkowy wjazd dla osób niepełnosprawnych - Magdalena Tańska, sołtyska Kocmyrzowa wymienia niektóre przedsięwzięcia na rekreacyjnym kompleksie.

Przewodniczy też aktywnie działającemu 'Klubowi Senior Plus", który podczas pandemii koronawirusa na rekreacyjnym terenie stworzył „domek dla książki”, miejsce w którym można zostawić, wymienić i wypożyczyć ciekawe pozycje.

Seniorzy też urządzili zarośnięty teren ze skarpą, z drugiej strony budynku. Najpierw rosły tu dynie, a od zeszłego roku na skarpie zakwitają lawendowe kwiaty.

Za aktywne działanie na rzecz metamorfozy tego miejsca i w ogóle aktywizację społeczną Magdalena Tańska zdobyła drugie miejsce w konkursie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na animatora lokalnej społeczności.

Przyznano jej również drugie miejsce w plebiscycie „Skrzydła dobroci” w kategorii „Inicjatywa społeczna”.

Aktywni mieszkańcy Kocmyrzowa z panią sołtys na czele nie ustają w pracach na rzecz większej integracji mieszkańców i atrakcyjności miejsc do rekreacji i wypoczynku. Mają na to wiele pomysłów, w czym też wpiera ich gmina, która niedawno przy placu zabaw postawiła tężnię, z której mieszkańcy się cieszą.

- Oświetlona tężnia może stać się znakomitym miejscem spotkań i integracji mieszkańców bez względu na wiek. Może być uruchamiana w czterdziestominutowych cyklach za za pomocą przycisku - informuje Dorota Rojek-Koryzna, pełnomocniczka ds. promocji i komunikacji społecznej w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

Okazało się, że tężnia od pierwszego dnia cieszy się popularnością.
- Dzięki tężni wzrasta czytelnictwo. Mieszkańcy przychodzą tu, biorą z domku książki, siadają przy tężni i czytają je przy tężni dodaje pani sołtys.

Budowa solankowej tężni kosztowała 50 tys. zł. Z budżetu województwa małopolskiego gmina otrzymała na nią 70-procentową dotację z programu tworzenia prozdrowotnych stref aktywności.

Z programów dofinansowania korzysta też sołectwo i poszczególne organizacje, bo chcą, aby Kocmyrzów zmieniał się i był przyjazny dla mieszkańców.

- Chcemy zagospodarować teren wokół stawu i stworzyć tu plenerową siłownię. Na pewno bardzo przydałaby się scena - dodaje Magdalena Tańska.

W planach jest też remont boiska oraz nowe szatnie, bo kocmyrzowski LKS Sokół jest w IV lidze i powinien mieć dobre warunki do działalności. Razem z aktywnymi mieszkańcami pani sołtys planuje też zbudowanie alejek spacerowych w ogrodzie. Jednak ten pomysł musi jeszcze poczekać, bo mieszkańcy zdecydowali, aby w pierwszej kolejności z funduszu sołeckiego przy Punkcie Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kocmyrzowie powstał tzw. park kieszonkowy.

- To będzie niewielkie zielone miejsce wypoczynkowe przy trasie rowerowej z ławkami i stojakami na rowery, z ekologiczną ścieżką edukacyjną - powiedziała sołtys Tańska, ale nie wyklucza w tym roku prac w ogrodzie, na co członkowie klubu Senior Plus” będą szukać programów z dotacjami. To oni na co dzień pielęgnują ogród.

Teraz czekają na rozstrzygnięcie konkursu „Aktywni+”, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ma on na celu zwiększenie udziału osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

- Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do różnego rodzaju bezpłatnych zajęć dla seniorów, którzy sami zdecydują jakimi będą zainteresowani - dowiedzieliśmy się od Katarzyny Koneweckiej-Hołój, prezeski Stowarzyszenia „Piękne Anioły”, którego wniosek obejmuje zajęcia dla seniorów z dwóch gmin: Kocmyrzów-Luborzyca oraz Michałowice.

Mieszkańcy mają takie marzenie: chcieliby, aby mogli bezpiecznie docierać na rekreacyjny teren i liczą, że powiat krakowski przy drodze powiatowej zbuduje chodnik. Najniebezpieczniejszy odcinek znajduje się koło kaplicy, naprzeciwko stawu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie