Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocmyrzów. Mieszkańcy oczekują organizowania cyklicznych targów na nowym parkingu. Chcą kupować u lokalnych producentów.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Jabłka, soki, miód, świece z naturalnych wosków, ekologiczne kosmetyki, torby na zakupy i piórniki z wtórnych materiałów, kozie sery i mleko – to tylko niektóre produkty, jakie znajdowały się na stoiskach na targu lokalnych produktów [galeria].

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Targ został zorganizowany przez Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa wspólnie z Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie-Luborzycy. Korona zrzesza pięć gmin z powiatu krakowskiego: Igołomię-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzycę, Michałowice, Wielką Wieś oraz Zielonki. W każdej odbyły się targi.

Ostatnie w Kocmyrzowie, gdzie choć tłumów nie było ale osoby, które tu przyjechały były zadowolone. Np. na stoisku Ewy Karolczyk-Domagały „Farma Manowce” z Sieborowic królowały kozie sery i mleko. Jednak w niedługim czasie kram opustoszał, bo ludzie szybko je wykupili.

Dużo pszczelich wyrobów, a także różnych dekoracji prezentowych zauważyliśmy na stoisku firmy „Miodowa Rosa” Lilijany i Mariusza Bajgerów z Dojazdowa. - Są tu świece z naturalnych wosków, na przykład w formie kwiatów. Miłośnikom aromaterapii oferujemy różne kompozycje zapachowe. Mamy też miody z własnej pasieki – pani Lilijana wymienia niektóre produkty.

Miody były też na stanowisku Pracowni Pasiecznej z Krakowa. - Największym zainteresowaniem cieszy się miód lipowy. Jest w tym roku trudno dostępny ze względu na bardzo słabe zbiory spowodowane chorobą lip – powiedział nam przedstawiciel Pracowni Pasiecznej.

Na targach wystawiane są nie tylko płody rolne i przetwory, ale tez rękodzieło. Ewa Kłapcia z Maciejowic prezentowała „Okazjonalne Pamiątki Ewuni”. - Są tu między innymi kartki z życzeniami, ramki na zdjęcia oraz różne dekoracje ze słodkościami – zachęcała pani Ewa.

Barbara Wójcik z Dojazdowa tworzy zabawki i różne dekoracje techniką haftu i szydełkowania. Tę pasję i rodzinne tradycje postanowiła kontynuować po przejściu emeryturę. Jej prace są wyjątkowe, bo jak zaznacza wkłada w nie cale serce.

Także sympatyczne zabawki – każda inna - powstają w rękach Grażyny Kozioł z Zagórzyc Dworskich. Ale oprócz tworzenia przytulanek, jej pasją są malowane na desce anioły. Rękodzieło jest odskocznią pani Grażyny od codziennego życia.

Także piękne przedmioty, głównie użytkowe uszyła Beata Godynia-Kapałka z Bibic. Markę KAPALKOWA stworzyłam z pasji do rękodzieła a także do ekologii – mówi twórczyni. Niepotrzebnym materiałom np. resztkom daje drugie życie. Np. tworzy woreczki ze starych firanek, siatki na zakupy, organizery, piórniki.

Na targu nie zabrakło owoców. Jabłka i soki królowały na stoisku Jerzego Chmiela też z Zagórzyc Dworskich. - To pierwsze jabłka w tym sezonie i są bardzo smaczne – zachwalał sadownik.

- Takie targi powinny być organizowane częściej i systematycznie. Wtedy wiedzielibyśmy kiedy i co będzie można kupić – mówi pani Maria z Luborzycy.

Barbara Kawa ze Stowarzyszenia KPK uważa, że jest to możliwe, tym bardziej, że współpraca Korony z samorządami układa się bardzo dobrze. - Takim wzorem jest gmina Wielka Wieś, gdzie Wielkowiejski Targ jest organizowany dwa razy w miesiącu na parkingu przy Urzędzie Gminy w Szycach od maja do października. Ludzie już się przyzwyczaili i wiedzą, że mogą tu kupować różne produkty od miejscowych producentów, jak warzywa, owoce, miody, rękodzieło, wypieki – mówi Barbara Kawa.

Także Michałowice mają już tradycję handlu lokalnymi produktami. Organizują je nie tylko z okazji świąt, ale np. cykliczne „Soboty od Rolnika”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski