Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocmyrzów. Powstanie cztery tysiące odnawialnych źródeł energii. Liderzy wybierają wykonawcę zadania

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Ochrona środowiska. Gmina Kocmyrzów-Luborzyca - lider wojewódzkiego projektu ogłosiła przetarg na montaż pomp ciepła, instalacji solarnych, fotowoltaicznych i kotłów na biomasę. W maju wyłonią wykonawcę.

Jest szansa, że w latem tego roku rozpocznie się montaż odnawialnych źródeł energii w 41 małopolskich gminach, które wspólnie ubiegały się o dotacje unijne i razem będą montować urządzenia pozwalające na oszczędzanie energii.

- Ogłosiliśmy przetarg na montaż blisko 4 tysięcy instalacji odnawialnych źródeł energii: w tym instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła i kotłów na biomasę. Będą umieszczone na prywatnych budynkach i gruntach mieszkańców - mówi Agnieszka Kozłowska, koordynująca przedsięwzięcie w Urzędzie Gminy Kocmyrzów-Luborzyca - lidera projektu.

- Przetarg został podzielony na cztery części - osobno dla każdej z instalacji. Wykonawcy mogą zgłaszać oferty zarówno na jeden rodzaj instalacji jak i wszystkie cztery. Nam zależy na tym, żeby prace przebiegały sprawnie - dodaje koordynatorka projektu.

Oferty firmy mogą zgłaszać do 23 maja. Jeśli nie będzie zbyt wielu zapytań i przesunięć terminów, to latem rozpocznie się montaż instalacji. - Mam nadzieję, że pierwsze urządzenia odnawialnych źródeł energii będą montowane w lipcu - dodaje Agnieszka Kozłowska.

Wykonawcy będą mieli 12 miesięcy na realizację zadanie od podpisania umowy.

Projekt przygotowało 41 małopolskich gmin, które stworzyły największą w Polsce samorządową grupę z powiatu krakowskiego i proszowickiego oraz bocheńskiego, tatrzańskiego i oświęcimskiego. Koszty wspólnego zadania tej grupy gmin zostały oszacowane na prawie 69 mln zł. Jak informował nas Jakub Maceja z firmy doradczej DOEKO Group, która wspiera samorządy w zdobywaniu pieniędzy i przygotowaniu projektu - Zarząd Województwa Małopolskiego, dzieląc pieniądze na produkcję energii odnawialnej, przyznał tej grupie dofinansowanie w wysokości 36 mln 156 tys. zł.

Projekt zakłada dostawę i montaż prawie 4 tysięcy instalacji OZE. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się urządzenia fotowoltaiczne. Ma ich powstać 2438, instalacji solarnych planuje się 815, 295 pomp ciepła, które mają służyć do podgrzewania wody lub jako centralne ogrzewanie oraz 133 instalacje z kotłem na biomasę dla gospodarstw domowych i 122 mikroinstalacji fotowoltaicznych z przeznaczeniem dla budynków użyteczności publicznej.

Kocmyrzów-Luborzyca. Będą tysiące kolektorów, ogniw fotowolt...

FLESZ: Zysk dla budżetu dzięki nowym oznaczeniom energooszczędności. W co zamieni się A+++?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski