Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocmyrzów-Luborzyca. Są pasjonatami ogrodów. Laureatka konkursu ma 160 gatunków roślin i 21 odmian róż

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
W tegorocznym konkursie „Mój piękny ogród” w gminie Kocmyrzów-Luborzyca oceniano 21 zgłoszonych ogrodów. Jury nagrodziło cztery i sześć wyróżniło [mamy zdjęcia zwycięskich ogrodów]. Kliknij w przycisk "galeria" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

- Konkurs jest świetną inicjatywą, a przydomowe ogrody są małymi ojczyznami. Widać w nich wytrwałość, ogromną wiedzę i bogactwo gatunków roślin, wśród których jest dużo bylin - powiedział nam Michał Węgrzyn, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dyrektor Węgrzyn był przewodniczącym komisji konkursowej, oceniającej ogrody, które najczęściej powstają na niewielkiej powierzchni. Jednak widać, że nie stworzono ich na potrzeby konkursu.

Laureatka, Barbara Hołój, samodzielnie tworzy ogród od 40 lat. To jej ważne miejsce na ziemi. W nim spędza najwięcej czasu.
Jest tu ogromne bogactwo roślin. Pani Barbara uprawia ponad 160 gatunków roślin. Są tu krzewy, jedno i dwuletnie rośliny, a także byliny. Stara się je tak dobierać, aby kwitły przez większą część roku na zmianę.

Ulubionymi kwiatami pani Barbary są róże. W jej ogrodzie rośnie 21 odmian tych krzewów. W ogrodzie są zamontowane domki dla owadów i budki dla ptaków, na których też w miseczkach czeka woda. Michał Węgrzyn podkreśla, że właściciele ogrodów tworzą je według własnych upodobań, swojego wzoru i widać ich wielką wytrwałość. - Nie sztuka założyć ogród, ale go utrzymywać - dodał dyrektor Ogrodu Botanicznego.

Dwa równorzędne drugie miejsca komisja konkursowa przyznała Bożenie i Józefowi Rośkom oraz Katarzynie Styczeń.

Państwo Rośkowie stworzyli ogród 20 lat temu. To miejsce, gdzie mogą odpoczywać i podziwiać rośliny, przypatrywać się owadom, ptakom, a także dzikim zwierzętom. Specjalnym, klimatycznym miejscem jest ceglana ściana przy której można posiedzieć i cieszyć się urokiem natury.

Ogród Katarzyny Styczeń służy pięcioosobowej rodzinie. Jest tu miejsce dla dzieci, a także warzywniak oraz drzewa owocowe.
Do podlewania pani Katarzyna wykorzystuje zbieraną deszczówkę, a proekologiczny charakter upraw potwierdza też kompostownik. W ogrodzie pani Katarzyny dobrze mają się w swoich domkach owady i ptaki. A czasem pojawiają się tu też jeże, które do odwiedzin ogrodu zachęca kocia karma.

Trzecie miejsce zostało przyznane Ewie Senderskiej za tradycyjny wiejski ogród. Nie jest on dziełem architekta krajobrazu, ale staraniem właścicielki, jest ogrodem nawiązującym do takiego miejsca, jakie tworzyły nasze babcie, a więc ogrodu wiejskiego.
A takich jest coraz mniej w gminie Kocmyrzów-Luborzyca, która z gminy rolniczej przekształca się w podmiejską sypialnię, ale zachowuje wiejski charakter.

- Ogrody są miejscem, gdzie ludzie odrywają się od pracy, mogą się zrelaksować, porozmawiać z kwiatami, co jest formą terapii antystresowej - podkreśla Katarzyna Konewecka-Hołuj, przewodnicząca Komisji Planowania i Inicjatyw Społecznych Rady Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. To właśnie ta komisja zainicjowała trzy lata temu taki konkurs.

Jednak przerwę w ogłoszeniu kolejnych wymusiła pandemia koronawirusa.

Drugą edycję zorganizowano w tym roku jeszcze bardzo ostrożnie. Ogrody oceniano na podstawie zdjęć i opisów przysłanych przez uczestników konkursu. W przyszłym roku jury zapowiada oględziny zgłoszonych ogrodów.

W skład komisji konkursowej pod przewodnictwem Michała Węgrzyna weszli wszyscy członkowie KPiIS: Grzegorz Marzec, Katarzyna Konewecka-Hołuj, Tadeusz Rozpondek, Mariusz Wąsowicz, Radosław Zębala. W komisji też była Danuta Sokół, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów.

Komisja przyznała sześć wyróżnień, które otrzymali: Renata Koniewska, Danuta Kumiega, Paulina Kwiatek, Jadwiga Maj, Stanisława Musiał, Remigiusz Rakowski.

Ogród Botaniczny ufundował trzy całoroczne wejściówki dla laureatów, a członkowie KPiIS sadzonki i narzędzia ogrodnicze. Natomiast lokalni przedsiębiorcy z branży ogrodniczej – sadzonki i preparaty do pielęgnacji roślin.

FLESZ - Warzywa sezonowe. Co jeść w czerwcu?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski