Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2019 po nowemu. Na razie niewielkie zmiany, ale zapowiada się rewolucja

Monika Kaczyńska
20.06.2008 warszawa - protest zwiazkowcow sierpnia 80 w obronie kodeksu pracy kodeks pracy protest demonstracja zwiazek zawodowy zwiazki zawodowe solidarnosc 80..fot. bartlomiej miedzybrodzki / polskapresse
20.06.2008 warszawa - protest zwiazkowcow sierpnia 80 w obronie kodeksu pracy kodeks pracy protest demonstracja zwiazek zawodowy zwiazki zawodowe solidarnosc 80..fot. bartlomiej miedzybrodzki / polskapresse Fot. Bartlomiej Miedzybrodzki / Polskapresse
Nowy Kodeks Pracy 2019 już obowiązuje. Miała być rewolucja w kodeksie pracy. Na razie największa z nich to powstanie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Inne to nowe zasady wypłacania wynagrodzeń, przechowywania dokumentacji, szerszy dostęp do związków zawodowych i lepsza ochrona związkowców.

O tym, że kodeks pracy powinien być zmieniony mówią i pracownicy, i pracodawcy, choć z różnych powodów. Pracodawcy chcą większego uelastycznienia prawa pracy, związkowcy - lepszej ochrony pracowników. Ich zdaniem obecna sytuacja na rynku nie uzasadnia w żaden sposób ograniczania praw pracowniczych.

Dodatkowo obie strony są zgodne, że kodeks powinien uwzględniać m.in pracujących na umowy o dzieło czy umowy zlecenia. Ci ostatni wśród pracujących przed trzydziestką stanowią 30 proc., wśród starszych pracowników także ich liczba jest znacząca.

I choć zapowiada się rewolucja - na razie największe zmiany do wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, dostęp do związków zawodowych dla pracujących na umowach o dzieło i umowach zlecenie oraz lepsza ochrona związkowców.
Inne - jak zmiana zasad wypłaty wynagrodzeń czy przechowywania dokumentacji pracowniczej - w większym stopniu odczują zatrudnieni niż ich pracodawcy.

Na pozostałe zmiany trzeba będzie poczekać.

Związki nie tylko dla pracowników

Od 1 stycznia tworzyć i zakładać związki zawodowe mogą nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. To prawo mają także pracujący na umowy zlecenia i umowy o dzieło oraz samozatrudnieni.

Czytaj też: Co z zakazem handlu? Rząd analizuje sytuację

Takim osobom, jeśli będą pełniły w związkach zawodowych funkcje podlegające ochronie przed zwolnieniem będzie także przysługiwała ochrona przez zwolnieniem na takich samych zasadach na jakich chronieni są działacze pracujący na umowie o pracę.

Pracodawca, który rozwiąże z taką osobą umowę bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej, będzie musiał zapłacić jej odszkodowanie w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Działacze związkowi nie zatrudnieni na umowę o pracę mają też prawo do czasu wolnego na działania związane z aktywnością związkową tak samo jak związkowcy- pracownicy.

PPK już od lipca

Pracownicy największych, bo zatrudniających ponad 250 osób firm już od 1 lipca będą mogli uczestniczyć Pracowniczych Planach Kapitałowych. To system oszczędzania na emeryturę. Na oszczędności będzie się składał pracownik, pracodawca i państwo. Pracodawca ma obowiązek taki program utworzyć. Jeśli tego nie zrobi - grożą mu wysokie kary finansowe, sięgające nawet miliona złotych.

Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne, ale pracownicy będą do niego włączani automatycznie. Wystąpienie z systemu będzie wymagało deklaracji.

W lipcu do PPK przystąpią pracownicy największych firm. Później będą dołączali następni:

  • 1 stycznia 2020 - pracownicy firm zatrudniających od 50 do 249 osób
  • 1 lipca 2020 roku- pracujący w firmach zatrudniających od 20 do 49 osób
  • 1 stycznia 2021 - pozostali (w tym pracownicy sfery budżetowej)

Pensja głównie na konto

Wraz z początkiem roku zmieniły się regulacje dotyczące wypłaty wynagrodzenia. Teraz domyślnym sposobem wypłacania pensji, zgodnie ze znowelizowanym kodeksem pracy, jest przelew na wskazane przez pracownika konto. Pracodawcy, którzy dotąd tego nie robili mieli czas do 21 stycznia, by poinformować pracowników o konieczności założenia konta lub złożeniu deklaracji o chęci odbierania wynagrodzenia w gotówce.

Do wypłat w tej ostatniej formie pracownik wciąż będzie miał prawo, ale będzie musiał to pisemnie zadeklarować. Jeśli jednak pracownik tego nie zrobi ani nie poda numeru konta - pracodawca wciąż będzie zobligowany wypłacać mu pensję do ręki.

Dopóki wszyscy pracownicy nie podadzą numerów kont i nie zdecydują się na odbieranie wynagrodzenia w ten sposób pracodawca będzie musiał uwzględniać w regulaminie także miejsce wypłaty wynagrodzenia.

Zmiany w urlopach? Nie teraz

Wiele mówi się o zmianach w zapisach dotyczących urlopów. Czy i kiedy wejdą one w życie, dziś jeszcze nie wiadomo.

Zgodnie z propozycjami, które były omawiane jeszcze pod koniec ubiegłego roku wymiar urlopu dla wszystkich zatrudnionych w wymiarze pełnego etatu wynosiłby 26 dni (dziś tyle przysługuje pracującym ponad 10 lat).

Sprawdź też: Znamy wyniki kontroli L4 w Wielkopolsce

Co więcej na wymiar wolnego nie miałby wpływu rodzaj umowy. Czy to pracującemu na umowę o dzieło, zlecenie czy samozatrudnionym przysługiwałyby 34 minuty wolnego za każdy dzień pracy u jednego pracodawcy.

Trudniej byłoby natomiast wziąć urlop na żądanie. Trzeba byłoby o nim zawiadomić z 24-godzinnym wyprzedzeniem, a pracodawca w uzasadnionych przypadkach mógłby odmówić udzielenia takiego urlopu.

Zobacz też:

Poznań to miasto, w którym od wielu lat stopa bezrobocia jest najniższa w kraju. Są jednak branże, w których znaleźć pracę jest o wiele łatwiej. Prezentujemy listę najbardziej poszukiwanych zawodów w Poznaniu. Dane pochodzą z "Barometru Zawodów 2019" przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: W tych branżach najłatwiej znajdziesz pracę! Oto naj...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kodeks pracy 2019 po nowemu. Na razie niewielkie zmiany, ale zapowiada się rewolucja - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski