Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks pracy 2019 ZMIANY - brak urlopu na żądanie, równy urlop wypoczynkowy dla wszystkich

Zuzanna Wichłacz
Kodeks pracy 2019 ZMIANY
Kodeks pracy 2019 ZMIANY
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy po osiemnastu miesiącach skończyła pracę nad projektami dwóch kodeksów- dla pracodawców i dla pracowników. Miała być rewolucja, jest oczekiwanie, bo rząd przestraszył się reakcji obywateli. Teraz nie wiadomo czy i kiedy zmiany będą wprowadzone, a są one poważne.

Urlopy 2019. Urlop wypoczynkowy

Obecnie długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, osoba pracująca krócej niż 10 lat może liczyć na 20 wolnych dni w roku, pracownik ze stażem powyżej 10 lat do swojego urlopu może doliczyć 6 dni więcej.

Nowy kodeks pracy przewiduje ujednolicenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla wszystkich pracowników, niezależnie od wykształcenia czy stażu pracy, teraz każdy zatrudniony na etacie, ma liczyć na 26 dni wypoczynku. Jednym z powodów zmian jest fakt, że praca na umowę- zlecenie nie jest zaliczana do stażu urlopowego. Rząd chce również by niewykorzystany urlop, nie mógł przechodzić na następny rok- zatem przepadnie.

Urlopy 2019. Znika urlop "na żądanie"?

Dotychczas urlop na żądanie wynosił 4 dni, o zamiarze jego wykorzystania mogliśmy poinformować pracodawcę na moment przed rozpoczęciem dnia pracy. Ma on zostać zamieniony na "urlop w czasie wskazanym przez pracownika", ten nowego rodzaju urlop musi zostać zgłoszony pracodawcy minimum 24 godziny przed rozpoczęciem dnia pracy. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne dla pracodawców, choć zupełnie wypacza sens urlopu "na żądanie".

Urlopy 2019. Co z urlopem rodzicielskim?

Po narodzinach dziecka, mama dostaje 14 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego, kolejne tygodnie rodzice mogą dzielić między sobą lub się nim wymieniać. Pełen wymiar przyznanego zwolnienia ma wynosić 52 tygodnie, do tego ma zostać wprowadzone jeszcze po 2 miesiące na każdego z rodziców. Na wprowadzenie tych postanowień w życie Polska ma 3 lata.

Wynagrodzenie za ten czas miało wynosić 80 proc. stawki podstawowej jednak Unia Europejska pozostawiła w tej sprawię wolną rękę dla państw członkowskich. Każdy z nich ustala je według uznania.

FLESZ:Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski