Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka po wiedzę i zdrowie

Redakcja
Długa kolejka do mobilnego gabinetu nie odstraszała pacjentów Fot. Izabela Frączek
Długa kolejka do mobilnego gabinetu nie odstraszała pacjentów Fot. Izabela Frączek
Chociaż w kolejce do specjalistów trzeba było czekał ok. dwóch godzin, nie odstraszało to sądeczan, którzy przyszli w sobotę do galerii handlowej Sandecja skorzystał z bezpłatnych badań.

Długa kolejka do mobilnego gabinetu nie odstraszała pacjentów Fot. Izabela Frączek

NOWY S¥CZ. Dziesiątki chętnych przyszły na badania do gabinetu "Zdrowych Zatok", który zagościł w weekend w Galerii Sandecja. W ciągu trzech dni przebadano za darmo 678 osób

- Kolejka jest długa, ale uzbroiliśmy się w cierpliwośł, bo warto - mówili oczekujący na swoją kolej pacjenci. - W dzisiejszych czasach albo się płaci za wizytę u specjalisty, albo trzeba czekał kilka miesięcy. Dzisiaj też czekamy, ale mamy pewnośł, że zostaniemy przyjęci - motywowali.

Ogólnopolska kampania "Zdrowe Zatoki" ruszyła w 2003 r. z inicjatywy producenta leku "Ibuprom Zatoki". Od tego czasu nowoczesny gabinet odwiedził 28 miast, a z oferowanych bezpłatnych badań skorzystało ok. 75 tys. Polaków. Akcji w NowymSączu patronował "Dziennik Polski".

- To już dziesiąta, jubileuszowa edycja kampanii - mówi Marta Karaś z biura prasowego kampanii "Zdrowe Zatoki". - Dlatego postanowiliśmy dał pacjentom szansę zdecydowania, które miasta znajdą się na naszej trasie. Ogólnopolskie głosowanie odbyło się za pośrednictwem naszej strony internetowej. Nowy Sącz zajął drugie miejsce w kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców. Wyszliśmy na przeciw potrzebie i przyjechaliśmy - wyjaśnia. Dodaje, że głównym celem kampanii jest edukacja w zakresie prawidłowej diagnostyki i leczenia zapalenia zatok - dolegliwości, na którą według badań z 2009 r. cierpią cztery mln Polaków.

Od piątku do niedzieli wszyscy chętni mogli skorzystał z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku rozpoznania zapalenia zatok przynosowych oraz skorzystał z konsultacji z laryngologiem. Badania wykonywano bezbolesną i bezdotykową metodą termowizyjną, polegającą na ocenie różnic temperatur pomiędzy tkanką zdrową a zmienioną chorobowo. Dodatkowym elementem diagnostycznym było badanie z wykorzystaniem pisakowego testu węchu, polegającego na identyfikacji różnych substancji zapachowych. Pacjenci zdobyli pewnośł, czy odczuwany przez nich ból głowy, czy niedrożnośł nosa ma związek z chorymi zatokami, dowiedzieli się, jakie są metody leczenia. Co więcej osoby, u których wykryto niepokojące objawy, mogły liczył na skierowanie na dalsze bezpłatne konsultacje do jednej z sądeckich klinik. Wszyscy otrzymali materiały edukacyjne.

- Na przewlekłe zapalenie zatok choruje dziesięł procent naszej populacji, co więcej, nawet zwykłe przeziębienie wywołuje stan zapalny w ich obrębie, dlatego edukacja w tym zakresie jest bardzo ważna - mówi ekspert z gabinetu "Zdrowych Zatok". - Tym bardziej, że oprócz obniżenia komfortu życia, długotrwałe zapalenie zatok może prowadził do poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, czy długotrwała utrata węchu - podkreśla.

W najbliższym czasie mobilny gabinet zawita do Lublina i Zielonej Góry.

Izabela Frączek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski