Kolejna edycja EEC Trends za nami

Artykuł sponsorowany Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości S.A.
Czwarta edycja konferencji będącej zapowiedzią Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyła się 6 lutego w warszawskim hotelu Sheraton Grand. Przedsiębiorcy, menadżerowie oraz przedstawiciele administracji byli uczestnikami EEC Trends. Wydarzenie było podzielone na panele, w ramach których eksperci największych przedsiębiorstw prowadzili dyskusje na temat energii, geopolityki oraz gospodarki.

Na pierwszym, otwierającym panelu omawiano temat: „Gospodarka 2023: trendy, szanse, ryzyka”. Najważniejsze zagadnienia, wywołujące duże zainteresowanie, dotyczyły inflacji i złotówki, finansów publicznych i środków rozwojowych, podatków oraz geopolityki. Zadawano pytania o to, jakie globalne czynniki kształtują warunki funkcjonowania polskiej gospodarki oraz jaki będzie scenariusz trwającego kryzysu: co będzie się działo z ceną energii, z rynkiem, z transformacją?

Został również poruszony temat oczekiwań przedsiębiorców oraz społeczeństwa wobec polityków i podejmowanych przez nich decyzji. Zastanawiano się nad nowymi zasadami dla produkcji – czy zrównoważona, oszczędna, nowoczesna, konkurencyjna produkcja ma szansę zaistnieć powszechnie? Jak wykorzystać presję zewnętrznych czynników dla przyspieszenia zmian w polskiej gospodarce?

Prelegenci, których wystąpień można było wysłuchać, to: Brunon Bartkiewicz – prezes zarządu ING Bank Śląski, Paweł Borys – prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Zbigniew Jakubas – właściciel Grupy Kapitałowej Multico, Artur Popko – prezes zarządu Budimex, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek – wykładowca z Katedry Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Maciej Zieliński – prezes zarządu Siemens.

Przyrost gospodarczy i inflacja – czy będzie lepiej?

Na temat przebiegu pierwszego panelu wypowiedziała się jedna z prelegentek, pani Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek wykładowca z Wydziału Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim: „Zaczęliśmy od prognoz na ten rok dotyczących tego, czy gospodarka będzie się rozwijać, czy też będziemy mieć do czynienia z recesją, oraz czego się spodziewać, jeśli chodzi o inflację, czyli o rosnące ceny. Wydaje mi się, że wszyscy byliśmy zgodni, mówiąc o tym, że rzeczywiście wzrost gospodarczy bardzo słabnie w stosunku do ostatnich dwóch lat (2021–2022)”.

Następnie pani Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przypomniała, że w zeszłym roku polska gospodarka wzrosła o prawie 5% (4,9%), co było naprawdę znacznym wzrostem jak na sytuację, która zaistniała w Polsce. Uczestnicy panelu byli zgodni co do tego, że inflacja będzie ciągle na wysokim poziomie i nadal będzie odczuwalna zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorców. Dla części przedsiębiorców może to być niekorzystna wiadomość, oznaczająca przymus zamknięcia firmy. Obecnie wciąż jeszcze trwają procesy bankructw, a ponieważ jest to proces przeprowadzany przez sąd, to na razie nie widzimy wielu firm, które bankrutują. Natomiast dane Głównego Urzędu Statystycznego ujawniają, że rośnie liczba firm, które zawieszają działalność. Winowajcą są rosnące koszty, których przedsiębiorcy nie są w stanie udźwignąć. Dającym nadzieję działaniem jest to, że nie chcą oni wyrejestrować działalności, tylko zawiesić ją i poczekać na taką chwilę, w której można będzie działalność odwiesić.

Europejski Kongres Gospodarczy już wkrótce
Wielkimi krokami zbliża się Europejski Kongres Gospodarczy, który zacznie się 24 a zakończy 26 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jakie ważne tematy dla naszej gospodarki będą poruszane, zdradził nam Wojciech Kuśpik, prezes zarządu w firmie PTWP S.A, inicjator EKG.

Rzeczywiście, to, co się teraz dzieje w geopolityce, ogromnie wpływa na gospodarkę. Jesteśmy świadkami kryzysu energetycznego, który dotyka każdą firmę i branżę. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego będziemy mówić o uwarunkowaniach geopolitycznych i o transformacji sektora energetycznego. Nie mamy wpływu na otoczenie i sytuację makroekonomiczną, ale możemy zadać pytanie: co możemy zrobić, by zneutralizować negatywne skutki? Możemy m.in. konsekwentnie inwestować w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną. Właśnie o tym będziemy rozmawiać na EKG.

Czy może nam Pan powiedzieć, jakich jeszcze tematów nie zabraknie na Europejskim Kongresie Gospodarczym?

Co roku w ramach EKG wybieramy główne nurty tematyczne. W tym roku za jeden z wiodących tematów uznaliśmy uwarunkowania geopolityczne i zmiany w Unii Europejskiej oraz dostosowanie się gospodarki do nowych warunków geopolitycznych w świecie. Drugim ważnym nurtem pozostaje sytuacja związana z odbudową Ukrainy, bo musimy pozostać aktywni i nie możemy się przyzwyczaić do tego, że Rosja prowadzi wojnę w Ukrainie. Musimy z jednej strony pomagać, z drugiej pomyśleć o tym, jak działać długoterminowo, wspierając sąsiadów. Kolejny, ważny cykl debat poświęcimy transformacji sektora energetycznego. Nie zabraknie też sesji o zielonych inwestycjach i zielonej transformacji – bo to teraz istotny, rozwojowy trend. Wiele z firm, które nie przejdą na zieloną stronę mocy, po prostu nie będzie mogło sprzedawać swoich produktów. Kolejnym z istotnych nurtów jest digitalizacja, ponieważ wszystko nam się cyfryzuje, całe nasze życie. I jeśli firmy nie dostosują się do wymagań digitalizacji, to nie będą konkurencyjne.

Informacje na temat nadchodzącej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego można znaleźć na stronie: https://www.eecpoland.eu/pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kolejna edycja EEC Trends za nami - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie