MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna inwestycja w przemysł zmniejszy zanieczyszczenie

Marzena Rogozik
Kocioł węglowy nr 8 będzie przystosowany do spalania paliw gazowych
Kocioł węglowy nr 8 będzie przystosowany do spalania paliw gazowych fot. arch. ArcelorMIttal Poland
Nowa Huta. Rozpoczęła się modernizacja elektrociepłowni zasilającej krakowską hutę. Zakład żegna się z paleniem węglem

Przebudowa elektrociepłowni na terenie ArcelorMittal Poland w Nowej Hucie będzie kosztować 310 mln zł i ma przynieść miastu wymierne korzyści, przede wszystkim środowiskowe. Inwestycję prowadzi spółka Tameh Polska (wspólne przedsięwzięcie ArcelorMittal i Tauronu).

Elektrociepłownia Tamehu do dwóch lat zaopatruje krakowską hutę nie tylko w energię elektryczną, ale i w dmuch do wielkiego pieca (wytapiającego surówkę), sprężone powietrze, ciepło oraz parę technologiczną.

Zaplanowana na najbliższe dwa lata modernizacja pozwoli elektrociepłowni wytwarzać energię, wykorzystując jako paliwo podstawowe gazy hutnicze (koksowniczy i ten z wielkiego pieca), a tylko alternatywnie gaz ziemny. Co najważniejsze - nie będzie już spalała węgla.

Mniej pyłów i dwutlenku węgla trafi do powietrza

Prace remontowe mają objąć m.in. budowę dwóch nowych kotłów gazowych oraz przystosowanie już istniejącego kotła węglowego nr 8 do spalania paliw gazowych (czyli gazu wielkopiecowego, koksowniczego oraz ziem-nego). - Po modernizacji kotły będą też sprawniejsze o 10 procent, dzięki czemu zaczną efektywniej wytwarzać energię elektryczną i ciepło - tłumaczy Andrzej Curyło, dyrektor produkcji Tameh Polska. Jednak naj-ważniejszą zmianą, którą mogą odczuć zwykli mieszkańcy, ma być zmniejszenie wpływu elektrociepłowni przy Ujastku na środowisko. - Wprowadzane technologie pozwolą sprostać coraz bardziej rygorystycznym przepisom dotyczącym ochrony środowiska, a jednocześnie zapewnią niezawodne dostawy energii elektrycznej i ograniczą emisję do powietrza - mówi z kolei Jerzy Biegun, dyrektor inwestycji w Tameh Polska.

Co to w praktyce oznacza dla Krakowa? Spółka zakłada, że do powietrza trafi znacznie mniej zanieczyszczeń, np. emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 20 procent, tlenków azotu o 83 proc., dwutlenku siarki o 80 proc., a pyłu - dzięki wyeliminowaniu węgla - nawet o 90 proc.

- Z 200 ton rocznie, które zakład generował do tej pory, planujemy zredukować pyły do 23 ton, ale postaramy się, by było ich nie więcej niż 15 ton - zaznacza dyrektor Curyło.

Co istotne, po zakończeniu modernizacji elektrociepłownia zasilająca krakowską hutę nie będzie już generować odpadów stałych, czyli popiołów wytwarzanych przy okazji spalania.

Z konieczności i by uspokoić mieszkańców

Modernizacja elektrociepłowni Tameh Polska to kolejna inwestycja, która wpisuje się w krakowską walkę ze smogiem.

Innowacyjne zmiany wymusiła na Tamehu unijna dyrektywa o emisjach przemysłowych, która zobowiązuje zakłady, by dostosowywały swoje instalacje do wymogów środowiskowych obowiązujących w Europie - muszą to zrobić do 2018 roku. Dla ArcelorMittal Poland (koncern ma połowę udziałów Tameh) prace modernizacyjne to także poprawa wizerunku nadwyrężonego niedawno doniesieniami medialnymi o awariach i wypuszczaniu do atmosfery pyłu.

Pierwszy nowy kocioł gazowy ma powstać już w 2017 roku, a kolejny w 2018 (w tym czasie ma się też zakończyć przebudowa kotła węglowego). Modernizację, którą będą przeprowadzać głównie firmy z Małopolski, zakończy na początku 2019 r. montaż turbogeneratora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski