Kolejna zmiana w stowarzyszeniu Wiosna. Powrót Joanny Sadzik

Kolejna zmiana w stowarzyszeniu Wiosna. Powrót Joanny Sadzik

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Joanna Sadzik
1/5
przejdź do galerii

Joanna Sadzik ©fot marek szawdyn/polska press

Joanna Sadzik znowu jest prezesem stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję „Szlachetna Paczka”. Ksiądz Grzegorz Babiarz został odwołany z funkcji prezesa zaledwie tydzień po tym, jak objął to stanowisko.
Tydzień temu Walne Zgromadzenie stowarzyszenia Wiosna odwołało Joannę Sadzik z funkcji prezesa. Jej miejsce zajął ks. Grzegorz Babiarz, związany z założycielem Wiosny ks. Jackiem Stryczkiem, który kilka miesięcy temu odszedł ze stowarzyszenia po publikacji Onetu na temat mobbingu w podległej mu organizacji.

Na odwołanie prezes Sadzik zareagowali pozostali członkowie zarządu i podali się do dymisji.

W nocy z poniedziałku na wtorek (z 11 na 12 lutego 2019 roku) ponownie doszło do zmian w stowarzyszeniu Wiosna. Odwołany został ks. Babiarz, a na swoje poprzednie stanowisko wróciła Joanna Sadzik. Wrócił też stary zarząd stowarzyszenia.

Oto pełna treść oświadczenia zamieszczonego 12 lutego na stronie stowarzyszenia:

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia WIOSNA z dnia 12 lutego 2019 r.WIOSNA, a wraz z nią Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości, znalazły się kilka miesięcy temu w punkcie zwrotnym.

Wiedzieliśmy wówczas, że najważniejszym zadaniem jest doprowadzenie, pomimo kryzysu, do szczęśliwego finału Szlachetnej Paczki. Zrobiliśmy wszystko, by ani jedna rodzina i ani jedno dziecko, które miały otrzymać od nas pomoc, nie pozostały bez wsparcia. W 18. edycji Szlachetnej Paczki pomogliśmy prawie 17 tysiącom rodzin, a pomoc osiągnęła wartość ponad 47 mln złotych. Udało się.

Kryzys był punktem przełomowym z jeszcze jednego powodu. WIOSNA, chcąc nie chcąc, stanęła jako pierwsza przed wyzwaniem, przed którym prędzej czy później staną także inne duże organizacje pozarządowe w Polsce: transformacją z organizacji zarządzanej przez jedną osobę twórcy w nowy, szerszy format. Jednocześnie pamiętamy, że nie byłoby nas w tym miejscu, gdyby nie wieloletnia praca i wkład twórcy idei Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości ks. Jacka Stryczka.

Przez lata WIOSNA przestała być stowarzyszeniem jednej, kilkunastu czy nawet kilkuset osób. Jest dziś ruchem społecznym. Należy do setek tysięcy ludzi, którzy ją tworzą. Jak pokazał ostatni kryzys – to właśnie w tym tkwi jej największa siła. To dzięki temu przetrwała. I za tym potencjałem musi nadążyć struktura organizacyjna.

W październiku powiedzieliśmy: „Choć ani WIOSNA, ani Paczka i Akademia nie należą do nas – są dziełem dziesiątek tysięcy wolontariuszy, setek tysięcy darczyńców, przede wszystkim zaś tysięcy rodzin, które dzięki mądrej pomocy zmieniają swoje życie i sprawiają, że świat wokół nich staje się lepszy – zdecydowaliśmy, jako zarząd Stowarzyszenia, wziąć za nie odpowiedzialność”.

Dziś podtrzymujemy tę obietnicę.

I właśnie dlatego, z poczucia odpowiedzialności i przekonania, że siła tkwi w działaniu razem, przedstawiamy propozycję trwałej zmiany, która pozwoli współdecydować o Stowarzyszeniu wszystkim grupom, dla których WIOSNA jest ważna i które mają realny wkład w jej działanie.

Zmiana zakłada rozszerzenie i demokratyzację składu ciała, które z definicji powinno być reprezentatywne, bo podejmuje najważniejsze decyzje w organizacji: Walnego Zgromadzenia.

Do obecnej grupy, składającej się głównie z wieloletnich członków stowarzyszenia, którzy przez lata pełnili funkcję strażników wartości, dołączyć powinny grupy osób reprezentujące realną strukturę Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości: przedstawiciele wolontariuszy, pracowników oraz eksperci, którzy są gotowi służyć nam wiedzą i doświadczeniem.

Pierwszy etap zmian to powołanie w skład walnego zgromadzenia członków:
z urzędu (a więc rotacyjnie, z racji pełnionej funkcji, nie personalnie): osób odpowiedzialnych za kluczowe dla WIOSNY działania, takie jak: zarządzanie wolontariuszami Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, nowe technologie, komunikację, kontakt z darczyńcami, kontakt z wolontariuszami, współpracę z partnerami, współpracę z mediami, administrację i obsługę prawną;
przedstawiciele pracowników ze stażem pracy dłuższym niż 5 lat, bo to oni doskonale znają organizację i jej potrzeby;
przedstawiciele pracowników, którzy jednocześnie są wolontariuszami naszych projektów społecznych;

Z kryzysu wychodzimy mądrzejsi i silniejsi. Wierzymy, że potrafimy wynieść z niego doświadczenie i przełożyć je na dobry efekt: dojrzalszą, lepiej zarządzaną organizację, która będzie mogła nieść pomoc jeszcze większej liczbie potrzebujących.

Zarząd Stowarzyszenia WIOSNA
------------------------------------------------
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków odwołało Księdza Grzegorza Babiarza z funkcji Prezesa Zarządu Stowarzyszenia.

Ponadto Walne Zgromadzenie powołało Joannę Sadzik na stanowisko Prezesa Zarządu, potwierdziło mandat członków Zarządu Dominiki Langer-Gniłka oraz Anny Wilczyńskiej oraz powołało ponownie w skład Zarządu Jakuba Marczyńskiego.

Wybrano również przewodniczącego komisji rewizyjnej, funkcję tę objął Paweł Mazur.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:


FLESZ: PIT 2019 - rozliczenie będzie jeszcze prostsze
Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
---------

Duszpasterstwo Akademickie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/jgk7cjs

"Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza...rozwiń całość

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/jgk7cjs

"Po tym zabojstwie przestalem wierzyc w Boga" Czy to ksieza zabili? [PODCAST] Czyta Lukasz Hermanowski. Do odsluchania w Onet. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A kogo obchodzi, kto się z kim wczesną wiosną kopuluje ?

Kogo obchodzi, kto dyma biedronka, a kto biedronkę? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Niech się dymają. Ważne, że potomstwa z tego nie będzie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To kiedy wzorem Wiosny walne zgromadzenie WOŚP odwoła Owsiaka ?

gniewko_syn_ryba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

Dość jego dyktatorskiej jednoosobowej władzy - trzeba tam wprowadzić świeży powiew demokracji !!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ambona konfesjonał ołtarz ...księżyc

obywatel świecki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

miejsce księży jest w: konfesjonał,ołtarz, ambona a jak nie potrafi znaleźć sobie miejsca na ziemi to...księżyc

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ambona konfesjonał ołtarz ...księżyc

obywatel świecki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

miejsce księży jest w: konfesjonał,ołtarz, ambona a jak nie potrafi znaleźć sobie miejsca na ziemi to...księżyc

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo