Kolejne cenne pamiątki w muzeum AK

Kolejne cenne pamiątki w muzeum AK

Arkadiusz Maciejowski

Dziennik Polski 24

Utworzenie elektronicznej bazy żołnierzy AK, projekt „Historia wpada w ucho” dla osób z dysfunkcją słuchu oraz nowe eksponaty dotyczące kuriera AK Zbigniewa Rysia ps. „Fantom” - to nowinki w krakowskim Muzeum Armii Krajowej, o których informują miejscy urzędnicy.
Kolejne cenne pamiątki w muzeum AK

©Jan Hubrich / Polskapresse

Podkreślają, że Zbigniew Ryś ps. „Fantom” to kurier AK, który pokonał trasę Warszawa-Budapeszt 108 razy. Przerzucał dokumenty, ludzi i pieniądze. Uczestniczył w odbiciu Jana Karskiego ze szpitala w Nowym Sączu 28 lipca 1940 roku. Jego rodzina zdecydowała się przekazać pamiątki, które uzupełniają narrację wystawy stałej. Wśród najcenniejszych pamiątek jest fałszywy paszport z 1944 roku, legitymacja w języku węgierskim wystawiona na nazwisko Klovacs Mihaly oraz prawo jazdy. Wszystkie te dokumenty pomagały Zbigniewowi Rysiowi w jego pracy kurierskiej. Oprócz nich w gablocie znalazły się odznaczenia m.in. miniatura srebrnego Krzyża Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki i przedmioty osobiste: dysk lekkoatletyczny, budzik z dedykacją, ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz modlitewnik.


Z kolei najważniejszym elementem projektu „Historia wpada w ucho” będzie film zrealizowany w przestrzeniach muzeum z oprowadzaniem w polskim języku migowym. Zaplanowano warsztaty edukacyjne dedykowane niesłyszącym, a część pracowników muzeum przejdzie podstawowy kurs języka migowego oraz obsługi osób niesłyszących. Muzeum rozpoczyna też prace nad stworzeniem elektronicznej bazy żołnierzy AK. W dalszym etapie uruchomiona będzie możliwość dopisywania danych swoich bliskich, które podlegać będą weryfikacji przez historyków.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo