Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne literackie ławki staną w dzielnicy XVIII

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Inicjatywa. Ryszard Kapuściński, Hugo Kołłątaj czy Aleksander Ścibor-Rylski. Ławki upamiętniające tych, a także wielu innych związanych z literaturą i Nową Hutą twórców jesienią pojawią się w dzielnicy XVIII.

Dedykowane literatom ławki po raz pierwszy pojawiły się w Krakowie w 2014 roku. W ramach projektu „Kody miasta” organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Na początku w samym sercu Krakowa - na Plantach stanęło 50 ławek. W kolejnych latach dostawiano następne, także w centrum miasta.

- Teraz chcemy wyjść poza obręb Plant do innych dzielnic - przekonuje Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Nowa Huta jest bardzo bogata literacko, więc zamierzamy upamiętnić i wypromować literatów i twórców z nią związanych - podkreśla. KBF nie tylko literacko będzie zainwestować w Nową Hutę - planuje również, by w najmłodszej dzielnicy Krakowa odbywało się coraz więcej imprez.

Kto zostanie upamiętniony specjalną ławką? Lista twórców, cały czas jest otwarta. Każdy krakowianin może zgłosić swojego kandydata. Na własną ławkę może liczyć m.in. Ryszard Kapuściński, autor popularnego reportażu „To też jest prawda o Nowej Hucie” oraz Hugo Kołłątaj, który mieszkał i tworzył w Krzesławicach (w obecnym dworku Matejki). - Pojawiła się też propozycja uhonorowania Tadeusza Gołaszewskiego, który stworzył „Kronikę Nowej Huty” i opisywał w niej skrupulatnie, jak powstawała ta dzielnica, oraz Aleksandra Ścibor-Rylskiego, który, choć nie jest pisarzem, stworzył scenariusz do filmu „Człowiek z marmuru” - wylicza Michał Zalewski z KBF.

Ile ławek stanie w Nowej Hucie? Inicjatorzy myślą wstępnie o kilkudziesięciu, ale chcą, by projekt się rozwijał. Lokalizacja, podobnie jak i liczba, nie jest jeszcze znana. Brane są pod uwagę różne miejsca.

- Chcielibyśmy na początku ustawić je w jednym miejscu, by organizować spacery śladem „Kodów miasta” w Nowej Hucie. Ta dzielnica ma bardzo dużo parków, więc jest pole do popisu - mówią organizatorzy.

Na propozycje kandydatów godnych upamiętnienia KBF czeka do końca sierpnia. Literackie ławki na terenie Nowej Huty mają stanąć jesienią.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski