Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne wspomnienia w społecznym archiwum

Piotr Drabik
Natalia Martini zaprezentowała gościom kolejne cenne zbiory
Natalia Martini zaprezentowała gościom kolejne cenne zbiory fot. Anna Kaczmarz
Historia. 12 nowych relacji mieszkańców oraz 219 dokumentów wzbogaciło cyfrowe zbiory Bronowickiego Archiwum Społecznego.

- Z tych materiałów możemy dowiedzieć się wiele o życiu codziennym w Bronowicach Małych. Tę wiedzę przekazywali nam żywi świadkowie historii - tłumaczy Natalia Martini, koordynatorka projektu Bronowickie Archiwum Społeczne. Celem inicjatywy jest zachowanie dla przyszłych pokoleń relacji mieszkańców Bronowic z czasów, gdy ten obecnie gęsto zabudowany obszar Krakowa był wsią z wieloma tradycjami.

Nowe nagrania i materiały, które poszerzyły zbiory BAS, zaprezentowano w ostatnią sobotę w Mariackim Centrum Wypoczynkowo-Rekreacyjnym. Wśród gości nie zabrakło mieszkańców Bronowic, którzy wciąż doskonale pamiętają jego wiejski charakter. - Dzieciństwo tutaj było cudowne. Szkoda, że dziś nie można już dostrzec sielskiego charakteru tego miejsca - nie kryje 73-letni Jerzy Ciempka, którego relacja również znalazła się w cyfrowych zbiorach BAS.

Zebraniem świadectw od mieszkańców zajęło się siedmiu wolontariuszy, którzy wcześniej przeszli odpowiednie szkolenie z zakresu archiwistyki. Dzięki ich pracy na stronie internetowej archiwumbronowickie.pl można posłuchać relacji świadków oraz zobaczyć historyczne fotografie. Łącznie w zasobach BAS znajduje się 28 wspomnień mieszkańców i ponad 400 dokumentów i zdjęć.

Podczas sobotniego spotkania zaprezentowano również premierowe fragmenty słuchowiska. Powstało ono na podstawie zebranych już świadectw mieszkańców wsi i zostało dodatkowo udźwiękowione. Słuchowisko zostało nagrane na płyty CD, które teraz zostaną przekazane do krakowskich bibliotek i ogólnej sprzedaży.

Jak podkreślają osoby zaangażowane w projekt, przed nimi jeszcze sporo pracy. - Teraz chcielibyśmy się skupić na popularyzacji naszych zasobów poza internetem - wyjaśnia Natalia Martini.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski