Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejni ranni przylecieli na leczenie do Polski. Na granicy uruchomiono punkty medyczne.

Piotr Subik
Pomoc. 58 Ukraińców rannych podczas starć z milicją w Kijowie przebywało wczoraj na leczeniu w szpitalach w Polsce. Ostatnią grupę wojskowy samolot CASA, stacjonujący w Balicach, przywiózł w nocy z poniedziałku na wtorek do Wrocławia.

Z danych MSW wynika, że najwięcej poszkodowanych leczy się w Warszawie, Wrocławiu i Przemyślu. Ranni w walkach na Majdanie są też w mniejszych ośrodkach medycznych, m.in. w Ustrzykach Dolnych.

We wtorek w nocy na lotnisku we Wrocławiu-Strachowicach wylądowała CASA z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach. Na pokładzie, pod opieką lekarzy i wojskowych ratowników medycznych, m.in. mjr. dr. n. med. Zbigniewa Macioła, było 18 Ukraińców. Podczas ich transportu wykorzystano mobilny sprzęt do podtrzymywania funkcji życiowych. Prosto z lotniska zostali przewiezieni karetkami do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką.

– Po wstępnej diagnozie mogę powiedzieć jedynie, że ich stan jest stabilny. Życie żadnego z nich nie jest zagrożone – poinformowała rzeczniczka szpitala Marzena Kasperska.

_– Kolejna misja ewakuacji medycznej pokazuje, jak unikatowymi i przydatnymi, nie tylko dla wojska, możliwościami dysponujemy. Udowadnia, że żołnierze potrafią współdziałać z różnymi ministerstwami i służbami _– podkreśla dowódca generalny polskiego wojska gen. Lech Majewski.

Nocą z piątku na sobotę CASA przywiozła z Kijowa dziewięciu Ukraińców, którymi opiekują się teraz medycy ze szpitala wojskowego w Krakowie. Trzech Ukraińców przeszło operacje, poszkodowani mieli także okazję spotkać się z rodzinami, które przyjechały do nich z Kijowa.

Wśród przywiezionych do Polski nie ma pacjentów, których życie byłoby zagrożone, choć są osoby z poważnymi ranami postrzałowymi. Dominują urazy głowy, ortopedyczne i okulistyczne.

Na południu naszego kraju na przyjęcie ukraińskich pacjentów gotowe są szpitale podległe MON i MSW, m.in. w Krakowie. Najwięcej lecznic w stałej gotowości znajduje się na Podkarpaciu.

Wczoraj na Ukrainę wyjechały dwa ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Wiozą środki opatrunkowe, igły, strzykawki, jednorazowe rękawiczki i sprzęt przekazany przez placówki medyczne Małopolski oraz osoby prywatne.

Zgłaszają się ranni

- 13 poszkodowanych Ukraińców poprosiło już o pomoc na podkarpackich przejściach granicznych, m.in. w Medyce koło Przemyśla. W ciągu ostatniej doby – było ich czterech. Z Medyki trzech Ukraińców przetransportowano do szpitali w Przemyślu. Ukrainiec, który leży w szpitalu w Ustrzykach Dolnych, poprosił o pomoc na przejściu w Krościenku.

- Od piątku tzw. medyczny zespół modułowy, w którym potrzebującym ma być udzielana pierwsza pomoc, działa na przejściu granicznym w Medyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski